Nakon službenog proglašenja rezultata s izbora zastupnika u Hrvatski sabor (parlamentarni izbori), predsjednik Republike Hrvatske povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika.
U praksi, to znači da predsjednica Republike povjerava mandat predsjedniku stranke, odnosno čelniku koalicije, koja je relativna pobjednica na parlamentarnim izborima (ona koja je osvojila najveći broj zastupničkih mjesta u Saboru).
Odmah po sastavljanju Vlade, a najkasnije u roku od 30 dana od prihvaćanja mandata, mandatar je dužan program Vlade i Vladu predstaviti Hrvatskom saboru i zatražiti glasovanje o povjerenju.
Vlada stupa na dužnost kad joj povjerenje iskaže većina svih zastupnika u Hrvatskom saboru.
Predsjednik i članovi Vlade polažu svečanu prisegu pred Hrvatskim saborom.
Na temelju odluke Hrvatskog sabora o iskazivanju povjerenja Vladi Republike Hrvatske, rješenje o imenovanju predsjednika Vlade donosi Predsjednik Republike Hrvatske uz supotpis predsjednika Hrvatskog sabora.
Ako mandatar ne sastavi Vladu u roku od 30 dana od dana prihvaćanja mandata, predsjednica Republike mu može produžiti mandat za najviše još 30 dana.
Ako ni u tom roku mandatar ne uspije sastaviti Vladu ili ako predložena Vlada ne dobije povjerenje Hrvatskoga sabora, predsjednica Republike povjerit će mandat za sastav Vlade drugoj osobi.
Ako Vlada ne bude ni tada sastavljena, predsjednica Republike imenovati će privremenu nestranačku Vladu i istodobno raspisati prijevremene izbore za Hrvatski sabor.
Odnos Vlade i Sabora
Nakon što Vladi povjerenje iskaže većina svih zastupnika u Saboru, te kad predsjednik i članovi Vlade polažu svečanu prisegu pred Saborom, Vlada postaje odgovorna Saboru koji nadzire rad Vlade. Nakon svečane prisege, predsjednik Sabora, supotpisuje s predsjednicom Republike rješenje o imenovanju predsjednika Vlade, a s predsjednikom Vlade imenovanje članova Vlade.
Ako dođe do situacije da predsjednik Vlade podnosi ostavku, tada ju on podnosi Saboru. Kad su u pitanju ostavke pojedinih članova Vlade, tada predsjednik Vlade mora izvijestiti Sabor o njihovom prihvaćanju ostavki.
Dužnost Vlade je izvijestiti Sabor o svom radu bilo da je to na zahtjev Sabora ili na vlastiti poticaj. Vlada “polaže račune” Saboru o politici koju provodi kao i o provedbi zakona i drugih propisa.
Predsjednik Vlade jednom godišnje usmeno predstavlja Saboru godišnje izvješće Vlade. Na početku drugog redovitog zasjedanja Sabora, predsjednik Vlade dužan je podnijeti izvješće Saboru o održanim sastancima Europskoga vijeća u protekloj godini.
Hrvatski sabor i njegova radna tijela mogu zatražiti izvješće i podatke od ministara i dužnosnika koji rukovode radom drugih tijela državne uprave, a oni su na postavljeni zahtjev obvezni izvijestiti o pitanjima iz svog djelokruga i dostaviti podatke kojima raspolažu
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Izvor: narod.hr
Photo: Suradnik13/wikipedia