Svaki roditelj ima najbolju namjeru kada je odgoj u pitanju, no nekada je teško razlučiti koje su to najbolje namjere kojima svom djetetu možete omogućiti doista najbolje za njihov razvoj. Djeca su različita i njihove faze su drugačije. Roditelji zato često imaju problem oko brojnih savjeta na koje nailaze jer dobar savjet za jednu dob nije dobar savjet za neku drugu dob, odnosno fazu.
Znanost je donijela nekoliko odgovora koji razotkrivaju što se događa s djetetovim mozgom, odnosno njihovim emocionalnim razvojem tijekom nekih pogrešnih koraka koje roditelji čine misleći da time svom djetetu čine najbolje.
Znanstvenici tako kažu kako nije istina da će beba svojim plačem početi manipulirati vama. Plač je znak da beba nešto treba, i ako nije očito da ju treba premotati ili nahraniti, onda ju svakako treba uzeti u ruke i pokazati joj da ste tu. Tako mozak bebe koje roditelji tješe svojim prisustvom već u prvim danima počinje svoj zdravi razvoj ka djetetu s boljim socijalnim, emocionalnim i moralnim karakteristikama.
Beba ako reagirate na plač puno brže usvaja pojam svjesnosti, a blizina roditelja u bebinom će mozgu brže utjecati na razvoj neurona zaduženih za emocije. Lakše i brže će potražiti roditeljev zagrljaj od djeteta koje će se, nenaviknuto na maženje, duže smirivati samo.
Neki roditelji smatraju da će njihovom djetetu biti bolje ukoliko ga što duže čuvaju roditelji, bake ili dadilje, time zapravo poprilično sputavaju djetetovu inteligenciju jer djeca uče na primjerima drugih, ne toliko starijih već kroz igru s drugom djecom. Naravno, to ne znači da nije važno da se o djetetu brine više različitih odraslih osoba jer njihova različita iskustva, odnosno različit pristup djetetu omogućit će mu bolje i brže razvijanje inteligencije.
Znanost je tako pokazala da su bebe koje su od najranije mladosti bile mažene i pažene, naravno, ne pretjerivati ni u tome, izrasle u inteligentniju i uopće bolju djecu. Tako dodir i blizina roditelja pokazuju među ostalim i njihovu spremnost na suradnju i poticanje pa će beba znatno ranije početi shvaćati kako biti samostalniji uz uvijek prisutnu možebitnu pomoć roditelja.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.