Biste li pomislili da bi na Hodu za život posvećenome životu djece problem bila djeca? Vjerojatno ne. No, ima i takvih mišljenja. Naime, na portalu plusportal.hr osvanuo je tekst pod naslovom “Neobično: Hod u Slav. Brodu na leđima ‘iznijela’ djeca i maloljetnici”. Autorica teksta je Željka Gavranović. Uzgred rečeno, ova novinarka je i dobitnica nagrade Hrvatskog novinarskog društva (HND).
U tekstu se problematizira pojava djece i maloljetnika na Hodu za život koji se 7. rujna održao u Slavonskom Brodu. Štoviše, autorica je o svemu poslala i upit pravobraniteljici za djecu Helenci Pirnat Dragičević. Pita se “je li to problematično s obzirom na društveni kontekst čitave vjerske inicijative”. Pritom ne objašnjavajući i što podrazumijeva pod “društveni kontekst čitave vjerske inicijative”.
Roditelji ‘paradiraju’ djecom?!
U članku se navodi da je “bilo neobično kao predvodnike kolone vidjeti klince koji još uvijek ne mogu ozbiljno raspravljati o temama poput zakonske zabrane pobačaja ili ‘pro life / pro choice’ dileme”.
“S nekima od njih pokušali smo razgovarati, ali – recimo pristojno – taj razgovor nije imao potrebnu dubinu da bismo ga nazvali pravom raspravom”, piše autorica. Pita se i “što su roditelji željeli demonstrirati njihovim izlaganjem na javnom događaju za koji znaju da će biti iznimno medijski popraćen”.
“S obzirom na to da se Hodom izražavaju ekstremna stajališta koja imaju i puno svojih protivnika, vrlo je lako moguće da u nekom trenutku sukob dviju strana eskalira. Što svakako nije pozitivno okruženje za djecu. Upitna je i etička komponenta postupka pri kojemu u osobnu borbu protiv pobačaja uključujete svoje dijete, paradirajući s njime kako biste drugima dokazali da je roditeljstvo super te da nitko ne bi smio prekinuti trudnoću”, navodi se u članku.
Autorica postavlja i sljedeća pitanja:
“Je li okruženje Hoda za život uopće primjereno mališanima?
Što im roditelji odgovaraju kada ih oni pitaju što je na slikama?
Doprinosi li njihovu razvoju spoznaja o tomu da netko prekida trudnoću?
Je li na njihovu dobrobit da tako mali razgovaraju o tako teškim temama?”
Sama zaključuje da je “suvišno je i odgovoriti”.
Za razrješenja svojih moralnih dvojbi za pomoć se obratila pravobraniteljici za djecu Helenci Pirnat Dragičević. Ona joj je poslala predvidljive odgovore.
>Završio je Hod za život u Slavonskom Brodu: Pogledajte fotografije i videozapise
Pravobraniteljica: ‘Nije primjereno djecu iskorištavati u promidžbi ideoloških i/ili političkih uvjerenja’
“Svakako smatramo da nije primjereno djecu iskorištavati u promidžbi ideoloških i/ili političkih uvjerenja, jer takvo izlaganje djece nerijetko izaziva negativne reakcije među građanima koji ne simpatiziraju određeno ideološko i/ili političko uvjerenje. Stoga postoji mogućnost da djeca zbog toga dožive i određene neugodnosti. Iz tih razloga pozivamo sve odgovorne osobe da se suzdrže od nepotrebnog izlaganja djece na ovakav način kako bi zaštitili njihovu privatnost i ne izlagali ih riziku od potencijalno štetnih situacija.
Sudjelovanje djece u javnim događanjima zajedno s roditeljima, u prvom je redu, pitanje zaštite najboljeg djetetovog interesa. Pritom bi u prvom planu trebala biti zaštita sigurnosti djeteta, odnosno procjena rizika, te svjesnost roditelja o vlastitoj odgovornosti za dijete u takvoj situaciji. Roditelji imaju pravo javno izraziti svoje mišljenje te sudjelovati u javnim događanjima.
Međutim, općenito ne preporučamo da u sve takve svoje aktivnosti uključuju djecu, jer to nije uvijek u najboljem interesu djeteta. Pojedini roditelji inzistiraju i žele da djeca dijele stajališta i budu uključena u aktivnosti koje su obitelji važne i to je roditeljska odgovornost. Ukoliko u takvim aktivnostima nema izravne ugroze ili opasnosti za djecu, poput nasilja i zanemarivanja sigurnosti ili zdravlja, ne može se reći da se time direktno krše prava djece. No, ipak ostaje rizik od naknadnog ugrožavanja djetetove dobrobiti”, stoji u odgovoru pravobraniteljice autorici.
“Smatramo da je odgovornost roditelja ponuditi djetetu informacije koje će pridonijeti njegovu razvoju i biti usmjerene dobrobiti djeteta. Od odraslih se očekuje da djetetu, ako ne razumije neki sadržaj, objasne značenje i smisao sadržaja na način primjeren za njegovu dob i zrelost, te da zajedno nakon čitanja, slušanja ili gledanja sadržaja razgovaraju o njemu i iz njega izvuku odgovarajuću pouku”, navodi autorica odgovor iz Ureda pravobraniteljice.
>Maja Fabris na Hodu za život: Vrijeme je da Hrvatska postane zemlja dobrih prilika za obitelji
Pitala pravobraniteljicu za savjet o načinu izvještavanja Hoda za život
Pravobraniteljica Pirnat Dragičević odgovorila je autorici teksta na još jednu njezinu, ovaj put “profesionalnu” dvojbu. Naime, Gavranović je pravobraniteljici postavila i pitanje o načinu medijskog izvještavanja “o takvom događaju koji je, promatrali ga mi osobno na ovaj ili onaj način, neminovno kontroverzan, a da istovremeno zaštitimo tu djecu u kolonama“.
“Uvažavamo i cijenimo nastojanja medija da u svojem izvještavanju paze na zaštitu prava i interesa djece (ponajprije, prava na privatnost). Pritom ne smijemo zaboraviti da jednom objavljeni podaci o djeci postaju dostupni svima te se mogu koristiti u različite svrhe, čak i na štetu djece te da djeca na ovaj način mogu biti izložena neugodnostima, pa i postati žrtve iskorištavanja ili nasilja, i to ne samo u virtualnome prostoru. Čak i u slučaju postojanja privole roditelja/skrbnika za objavu osobnih podataka (uključujući fotografije i/ili snimke) djeteta treba biti oprezan, jer takva privola nije uvijek u najboljem interesu djeteta”, odgovorila je Pirnat Dragičević novinarki Gavranović.
Autorica je, pak, zaključila da jedino preostaje nadati se da će roditelji pročitati preporuke pravobraniteljice.
Djeca problem na Hodu posvećenom životu djece?!
Hod za život miroljubivi je hod građana u znak potpore svakom rođenom i nerođenom djetetu, njegovoj majci, ocu i svakoj obitelji. Njegov cilj je skretanje pozornosti na poštivanje svakoga ljudskog života od začeća do prirodne smrti. Pravo na život temeljno je ljudsko pravo i preduvjet svakog drugog ljudskog i građanskog prava, stoji na stranici Hoda za život.
Postoji li itko tko čita s razumijevanjem, a da nije uočio paradoks u problematiziranju prisutnosti djece na događaju posvećenom – životu djece?!
Naime, ako je u fokusu Hoda za život upravo život djeteta i potpora njegovim roditeljima i obitelji, nije jasno zbog čega bi pojavljivanje djece s roditeljima na tom događaju uopće bilo predmet rasprave.
I kad nema prosvjednika, tu su – mediji!
U ovom slučaju nisu nimalo iznenađujuće (pr)ocjene događaja od strane ideološki determinirane pravobraniteljice za djecu.
No, zanimljivo je da na Hodu za život u Slavonskom Brodu nije bilo niti jednog prosvjednika. Zato su, očito, tu ulogu odlučili preuzeti mediji. Točnije, novinarka Željka Gavranović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr