Što ako se vaše dijete panično boji odlaska u školu?

Iako je u principu točno ne mora biti za sve istinito, mislimo na poslovicu koja se odnosi na đačko doba. Neki u školu odlaze sa strahom, nerado, mada bi trebalo, moralo, biti suprotno. Zašto je tome tako te imaju li roditelji razloga za zabrinutost ako njihova djeca u školu odlaze s panikom, zebnjom, umjesto s osmjehom i nestrpljivim očekivanjem?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teško je prevariti dijete, no, i njegovo ponašanje puno otkriva

Dijete teško može lagati, nemoguće je dijete prevariti, ono ipak osjeća puno više nego što odrasli misle, no, i odrasli mogu osjetiti kada djetetom nešto nije u redu, samo ukoliko se doista žele potruditi.

Znanstvenici smatraju da je nedostatak volje za odlazak u školu normalno kod djece s prvih razreda, dakle, na samom početku, ili između 11 i 14 godina, dakle, u vrijeme kada se djeca suočavaju sa novim izazovima osnovne, a onda i srednje škole. Inače, djeca u većini slučajeva, ako je sve u redu, rado odlaze u školu, tamo su im prijatelji, tamo su im potencijalne simpatije, tamo su im i učitelji. Ukoliko se djeca u tom uzrastu boje ići u školu, ukoliko to zapravo žele izbjeći, radi se o normalnoj reakciji djeteta. Uz profesionalnu pomoć i malo truda to se može riješiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djeca odbijaju odlazak u školu

I poslije duže bolesti te izbivanja iz škole nekoliko tjedana, pa i mjeseci, također zbog povećane bliskosti s roditeljima, uz koje se osjećaju zaštićeno, djeca odbijaju ići u školu, ili odlaze nevoljko, no, i to su problemi koji se mogu riješiti i koji se smatraju normalnim. No, što kad dijete iz naizgled nejasnih razloga odbija ići u školu ili čak bježi iz škole? Tada je opravdana briga roditelja koji se odmah moraju uključiti i s eventualnim problemima upoznati ravnatelja škole, nastavnike.

Naime, puno razloga može biti koji su doveli do straha kod djece, straha od škole, straha od bilo čega što ga čeka u školi. Puno djece ima subjektivan osjećaj straha, no, on uvijek proizlazi iz prvobitnog objektivnog osjećaja straha ili nelagode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Psihijatar da, ako treba, ali kasnije?

Neki stručnjaci savjetuju razgovor s adolescentskim psihijatrom, što je, dakako, korisno, međutim, možda ipak u fazi nakon što iscrpite ostale metode i prve korake, kao što je obiteljski razgovor kojem bi trebalo biti nazočno i dijete te razgovor roditelja, nastavnika, ravnatelja i djeteta, tek nakon toga bi trebalo uključiti psihijatra. Neka djeca naprosto zaziru od liječnika.

Možda ipak nije problem u iracionalnom strahu, možda postoji objektivni problem kao što je nasilje u školi, koje je nažalost, sve rasprostranjenije, ili strah koji se javlja kao posljedica verbalnog nasilja koje može izazvati puno problema, pa i usamljenost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.