Skijanjem i karnevalom protiv poplave

Javna nam je tv kuća s Prisavlja tijekom poplava dosad uspjela prikazati nekoliko sekunda zračnih snimaka. Mislim da je to zato što se iz ptičje perspektive mogu bolje sagledati veliki razmjeri katastrofalne poplave u Sisačko-moslavačkoj i Karlovačkoj županiji, dok se emitiranjem slike iz žablje perspektive vide tek fragmenti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne treba narod plašiti. Da stvar bude gora istodobno nam prenose snimke poplava iz Velike Britanije čiji prilozi vrve zračnim snimkama iz kojih se itekako može zaključiti o čemu je riječ. Kvalitetnijim snimcima na javnoj tv predstavljena je nedavna košava sa snježnom vijavicom u Srbiji, negoli ledena kiša u Gorskome kotaru (u čijim šumama šteta iznosi 1,2 milijarda kuna) ili poplave diljem dvije županije.

Takav višednevni medijski tretman poplava u Hrvatskoj zavarao je i predsjednika Vlade Milanovića, koji nije pratio ni vremensku prognozu, pa je usred poplave s tendencijom pogoršanja ionako alarmantne situacije otišao u Austriju na skijanje i kuhano vino. Vjerojatno je htio proslaviti netom osvojenu srebrnu olimpijsku medalju neuništivoga Ivice Kostelića. A da je pomno pratio, ne domaće neprilike koje ga se i inače ne tiču, već one u Velikoj Britaniji shvatio bi da je unaprijed sletio sa staze.

Naime, kaj. Javna kuća nas je izvijestila kako je britanski premijer zbog poplava u kojima se Englezi dave istodobno s Hrvatima, odgodio unaprijed dogovorene službene posjete u inozemstvu. Ali Milanović se ne želi praviti Englezom. Uz skije i tjelohranitelje, srećom, ponio je sa sobom i nosiglas tako da mu je netko dojavio kako se u Domovini sprema evakuacija poplavljenoga stanovništva. Brzo se zabrinut vratio i ukazao na poplavljenom području i prvi put se, osobno iz zraka, uvjerio u razmjere svojega skijaškoga debakla. Je li skužio da ga je javna kuća nekoliko dana vukla za nos? Podmeće li mu to Radman po naputku Josipovića s Gabrićevom preporukom? Kad prođe frka sve će on to s kompićima iz djetinjstva analizirati u Pepermintu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, dok je skijao, ministri njegove Partije držali su se one stare – kakav predsjednik, takvi ministri. Umjesto na skijanje neopterećeni poplavom kolektivno su otišli u Čavle na partijski „dernek“ (S. Mesić) i dječji karneval. I što je preostalo poplavljenom narodu negoli očekivati riječ utjehe od Predsjednika Republike. Ali, jao! Josipoviću nije palo napamet da navuče gumene čizme i kišnu kabanicu i spusti se s hrvatskoga Olimpa među stradale podanike, premda na Pantovčaku ima savjetnika koji, ako i ne zna stanje u Hrvatskoj, dobro poznaje prilike u Velikoj Britaniji.

Kad mu već analitičar Dejan Jović nije dao usporednicu o stanju poplava u Hrvatskoj i Velikoj Britaniji, moramo ga podsjetiti na elementarne fakte zapisane na mjesečnim vodnim računima pod sve težom prijetnjom ekspresnih ovrha. Citiram: „Voda – fiksni dio, Voda, Naknada za korištenje voda, Naknada za razvoj voda, Naknada za zaštitu voda, Voda za dogrijavanje, Odvodnja – fiksni dio, Odvodnja i Naknada za razvoj – odvodnja“. Ukupno devet stavaka, a ne funkcionira ni zimska obrana od poplava, niti ljetno navodnjavanje poljoprivrednih površina. Da je riječ o naknadi ZAMP-u sumnjam da bi reakcija s Pantovčaka izostala. Lova je lova.

Netko je vodne stavke zbrojio i došao do iznosa od oko 785 milijuna kuna za održavanje i građenje sustava obrane od poplave. Godišnje, pretpostavljam. Puta četiri jednako 3,140 milijarda u jednome mandatu. Da sve ne ostane u kloaki „luka i vode“, pobrinula se zastupnica Holy i dosolila: „Gubitci iz vodovodnih mreža u Hrvatskoj su u prosjeku oko 40 posto, što je skandalozan podatak. Zastarjele su tehnologije, nemamo sustave pročišćavanja vode, a ondje gdje ih imamo, nemamo sve tri faze pročišćavanja otpadnih voda“. Iz toga proizlazi da smo se djelomično i sami poplavili pitkom vodom iz šuplje vodovodne mreže, te da za havariju nisu krive samo enormne oborine i naglo otapanje snijega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I kad smo već kod velikih brojeva i tekućina, dodajmo u fusnoti, makar je samo naoko izvan teme, kako je u posljednjih godinu dana od hrvatskih mljekara otkupljeno 100 milijuna litara mlijeka manje, ali nema nestašice, što je veliki uspjeh vlade, jer je istodobno za 270 posto porastao uvoz svježega mlijeka. Usput, uvozimo 50 posto potrebne nam hrane, pa podatak iz prethodne rečenice ne treba nikoga uznemiriti, stanje je, naime, redovno. Na snazi su redovne mjere protiv održivog razvoja države.

Od domaćih resursa u ovome trenutku vlada se može pohvaliti da imamo dovoljno mlijeka, a vode i za izvoz, ali ju nitko na „jedinstvenom tržištu od 500 milijuna potrošača“ ne želi kupiti onako kako Hrvatska, primjerice, kupuje mlijeko s istoga toga „tržišta“. Stoga je najbolje rješenje u sljedećem mandatu prodati hrvatske vode „strateškom partneru“ ma gdje bio. Prema vladinim analizama uzrok poplava skriva se većim dijelom u tržišnoj neravnoteži ponude i potražne vodnih resursa na europskom planu i, dakako, višegodišnjoj lošoj vodnoj politici hadezea, a manjim dijelom i zbog „zaobalnih voda“ što „naviru sa svih strana“.

Dobro je da je na teren u obranu tipa „uzdaj se u se i u svoje kljuse“ izašla Hrvatska vojska s lopatama, pijeskom i praznim vrećama. Ako ni zbog čega drugoga onda zato što nas je podsjetila gradeći „zečje nasipe“ da još postoji i doma a ne samo u „mirovnim misijama“, ali podsjetila nas je i na razdoblje katastrofe velikosrpske agresije, kad je stupanj solidarnosti bio na izuzetno visokoj razini. Kako u ovom trenutku ponašanje vlade i predsjednika države ukazuju na kroničan nedostatak solidarnosti vlasti s ljudima u potrebi, naši vojnici nas podsjećaju na razdoblje kad smo na krilima solidarnosti opstali i pritom više godina zbrinjavali, bez vanjskih zaduživanja i enormnoga uvoza mlijeka, oko milijun prognanika i izbjeglica iz okupiranih područja Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzimajući u obzir ponašanje vlasti prema poplavama, sve me strah pomisliti što bi se dogodilo da nas sad i ovdje snađe neka još teža nevolja, primjerice, novi nametnuti nam rat i agresija. Kako bismo se branili i obranili? Bi li vlada Glavni stožer i ured Vrhovnoga zapovjednika preselila u austrijske Alpe? Bi li vojsku poslali na prve crte bojišnice bez naoružanja i strjeljiva? Jedno je jasno, mlijeka i vode ne bi nedostajalo!

U ovom trenutku može se sa stopostotnom sigurnošću tvrditi kako vlada priprema novi karneval rebalansa proračuna u kojemu će osigurati sredstva za uvoz mlijeka i rad sustava naplate ovrha računa za vodnu naknadu. Sve vladine projekcije govore da će se i vode kad-tad povući. Ostaje, istina, jedan mali problem, vode će iza sebe ostaviti strašne posljedice za poplavljeno stanovništvo, što će predstavljati neplanirani pritisak na mjerodavne urede ministrice Milanke Opačić. Socijalno dotučeno, mokro i pokislo stanovništvo moći će podići jednokratnu socijalnu pomoć, opačićarinu, ali tek nakon što svoje poplavljene nekretnine prepiše u vlasništvo države, kao što to nalaže ministričina nesaglediva „reforma socijalnoga sustava“ s kojom bokci postaju još veći bokci.

Također je sigurno kako će vlada posljedice poplava sagledati velikom brzinom vozeći se kroz blato poplavljenih županija ne „kočijom“ Ž. Jovanovića, već automobilima marke Audi A6 quatro iz novoga kontingenta voznoga parka teškoga 271 milijun kuna u kojemu kapitalci koštaju i do 650.000 kuna. Jednoga od njih treba darovati županici Marini Lovrić-Merzel u znak zahvalnosti Partije što tijekom poplava nije otišla u Austriju na skijanje ili u Istru na karneval.

* Autor je novinar i urednik rubrike religijske kulture, hrvatskoga izvandomovinstva i unutarnje politike, radio je i u rubrikama gospodarstvo i kultura, te je bio pet godina glavni urednik tjednika za kulturu Hrvatsko slovo. Autor je 16 knjiga iz područja književnosti i povijesne publicistike i član je Društva hrvatskih književnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.