(FOTO, VIDEO) Wuhan ukida karantenu: Svijet skeptičan prema optimističnim podacima o zaraženima iz Kine

Foto: Fah

Kina je u utorak izvijestila da prvi puta od 19. siječnja nema novih smrtnih slučajeva od Covida-19, a Wuhan, ishodiše novog koronavirusa koji je prerastao u pandemiju, sprema se na ukidanje posljednjih mjera karantene. U pokrajini Hubei, čiji je glavni grad Wuhan, i diljem kontinentalne Kine, tvrde kako nema novih, lokalnih prijenosa zaraze, stoga popuštaju s mjerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(VIDEO) Raste zabrinutost da je Svjetska zdravstvena organizacija pod kontrolom Kine: Kritike dolaze iz SAD-a, Tajvana i Japana

>Britanska vlada optužuje Kinu za širenje dezinformacija: Umanjili su broj zaraženih za čak 40 puta?

> Velika Britanija na temelju obavještajnih podataka sumnja da je COVID-19 procurio iz istog kineskog laboratorija kao i SARS

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Je li broj zaraženih i umrlih od koronavirusa točan ili Kina krije prave podatke?

11 milijuna stanovnika u karanteni 76 dana

Do ukidanja mjera dolazi 11 tjedana nakon što je grad postao epicentar globalne pandemije. Od preko 80.000 zaraženih u Kini, samo u Wuhanu ih je bilo 50.000. Od 3300 umrlih, njih 2500 je iz Wuhana. Vlasti su sada počele dopuštati 11 milijuna stanovnika Wuhana kretanje bez posebnog odobrenja. Ponovno će se uspostaviti promet, javni gradski prijevoz i letovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema novim pravilima koja su stupila na snagu u ponoć u srijedu, ljudima je dopušteno kretanje pod uvjetom da skinu aplikaciju za pametne telefone koja omogućuje Vladi kontrolu o kretanju stanovništva i kontaktima sa zaraženima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kraj mjera, dočekan je s oduševljenjem. Svjetlosna predstava s obje strane rijeke Yangtze obilježila je tu prigodu, a na neboderima i mostovima prikazivane su animirane slike zdravstvenih radnika koji liječe pacijente, prenosi SkyNews.


Na zgradama je ispisano i “herojski grad”, naslov koji je Wuhanu dodijelio predsjednik i čelnik Komunističke partije Xi Jinping. Duž nasipa i mostova ljudi su mahali zastavama, uzvikivali “Wuhan, idemo!” te se izvodila kineska državna himne.

“Nisam bio vani više od 70 dana”, rekao je emotivni Tong Zhengkun koji je s mosta dočekao kraj karantena i promatrao svjetlosnu predstavu.

Virus pobjegao iz laboratorija u Wuhanu?

Dok Kina okreće novu stranicu, u svijetu se postavljaju pitanja o autentičnosti brojki koje Kina prikazuje, piše CNN.

Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying tvrdi da svijetu daju otvorene, transparentne i pravovremene novosti. CNN je još u siječnju izvještavao iz Wuhana, tada se sugeriralo da se službene brojke ne podudaraju u usporedbi s pričama s prve linije.

Kineski dužnosnici opovrgavali su svaku tvrdnju da njihovi podatci nisu točni. A posebno su isticali podatak da je od oko 82.000 zaraženih u Kini, njih 76.000 preživjelo ‘koronu’.

Viši vladini dužnosnici u Velikoj Britaniji, kako javlja Daily Mail, kažu da, iako se još uvijek smatra kako je koronavirus prenesen na ljude sa životinja u kineskom Wuhanu, teza da je virus procurio iz laboratorija u Kini, više se ne odbacuje. Član Cobre, Odbora za hitne slučajeve na čelu s britanskim premijerom Borisom Johnsonom, rekao je da, iako najnoviji obavještajni podatci nisu osporili da je virus porijeklom od životinja, također nije isključeno da se virus proširio na ljude nakon što je procurio iz laboratorija u Wuhanu.

Naime, Wuhan je dom Instituta za virusologiju, najnaprednijeg laboratorija te vrste u Kini. Institut vrijedan 30 milijuna funti, smješten samo desetak kilometara od zloglasne tržnice divljih životinja, trebao bi biti jedna od najsigurnijih viroloških jedinica na svijetu.

Kineske državne novine People Daily objavile su 2018. godine da je Institut “sposoban provoditi eksperimente s visoko patogenim mikroorganizmima” poput smrtonosnog virusa ebole. Za drugi institut u gradu, Centar za kontrolu bolesti Wuhan – koji je udaljen svega tri kilometra od tržnice – vjeruje se da je također provodio eksperimente na životinjama poput šišmiša kako bi proučavali transmisiju koronavirusa.

Inače, 2004. godine, curenje iz kineskog laboratorija dovelo je do izbijanja teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS), usmrtivši jednu osobu i zarazivši devet drugih. Kineska vlada tada je priopćila kako je curenje bilo posljedica nepažnje, a pet visokih dužnosnika u kineskom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti bili su kažnjeni.

U svom specijalnom izdanju emisija ‘Provjereno’ Nove TV donosi dokumentarac australske televizijske kuće ABC koji prikazuje kako se dogodila epidemija i istražuje je li zataškavanje istine od strane kineskih vlasti dopustilo širenje virusa. Kojim sve ekstremnim mjerama su kasnije pribjegle kineske vlasti, kako su to doživjeli tamošnji stanovnici te je li globalna pandemija nastala tajenjem informacija – doznajte u specijalnom izdanju Provjerenog na Novoj TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.