Odgovor Europske komisije oko neravnomjerne raspodjele cjepiva

Astrazeneca
epa08966496 (FILE) - A nurse prepares a dose of the Oxford/AstraZeneca Covid-19 vaccine at the NHS vaccine mass vaccination centre that has been set up in the grounds of Epsom Race Course, in Surrey, Britain 11 January 2021 (reissued 26 January 2021). AstraZeneca has denied reports of a reduced efficiacy of its COVID-19 vaccine. EPA/DOMINIC LIPINSKI / POOL

I Hrvatska je među zemljama koje pozivaju na hitan sastanak na vrhu u vezi s raspodjelom cjepiva u Europskoj uniji. Premijer Andrej Plenković pridružio se čelnicima vlada Austrije, Bugarske, Slovenije, Češke i Latvije te potpisao pismo upućeno predsjednici Europske komisije i predsjedniku Europskog vijeća. Europski čelnici u njemu traže da se svim članicama osigura jednak položaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stigao je i odgovor iz Bruxellesa. U priopćenju Europske komisije ističe se da su države članice Europske unije same tražile fleksibilnost i odlučile odstupiti od pravila da se cjepivo raspoređuje prema broju stanovnika.

Prema tom sustavu, dodali su, ako neka država odluči da neće uzeti svoj dio doza, one se onda raspoređuju zainteresiranim članicama.

Podsjetimo, čelnici u pismu upućenom dužnosnicima EU-a poručili kako smatraju da bi sadašnji sustav “mogao nastaviti stvarati i produbljivati velike razlike među državama članicama do ovog ljeta, pri čemu bi nekima među njima bilo omogućeno postizanje kolektivnog imuniteta u nekoliko tjedana, dok bi ostale države mogle daleko zaostajati za njima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu upućenom predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu i predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, vodeći dužnosnici EU-a se pozivaju “da što prije održe raspravu o ovome važnom pitanju”.

– … Složili smo se da ćemo zajedno krenuti u ovaj pothvat jer znamo da smo zajedno kao EU jači i zato što nitko u EU-u neće biti siguran od koronavirusa prije nego što svi budu sigurni. Osiguravanje jednakog pristupa slabo dostupnom resursu kakav je trenutačno cjepivo protiv COVID-a svim članicama EU-a, malima ili velikima, također je stvar europske solidarnosti… Međutim, proteklih dana otkrili smo da, suprotno tom zaključku, farmaceutske kompanije neravnomjerno isporučuju doze članicama EU-a i ne slijede spomenuti princip. Nastavi li se tako, to bi do ljeta ionako velike diskrepancije između država članica dodatno povećalo te bi neke od njih mogle dosegnuti kolektivni imunitet u nekoliko tjedana, dok bi druge znatno zaostajale. Naše je stajalište da bi to bilo protivno ne samo našem sporazumu, nego i samom duhu europske solidarnosti…, stoji između ostaloga u pismu.

Austrijski kancelar Sebastian Kurz u petak je rekao da se doze cjepiva ne dijele proporcionalno među zemljama članicama EU-a te da se dodatni ugovori o opskrbi cjepivom dogovaraju kao rezultat netransparentnih pregovora među čelnicima EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kurz smatra da Nizozemska i Danska imaju pristup znatno većem broju doza cjepiva po stanovniku od zemalja poput, primjerice Bugarske ili Hrvatske.

Petorica šefova vlada kritizirala su sadašnju praksu podjele cjepiva jer je proturječna EU-ovom sporazumu o proporcionalnoj raspodjeli, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.