Osnivanje novih tvrtki palo za više od 70 posto: Više ih se gasi nego pokreće

Foto: GettyImages

Portal Fininfo, koji se bavi analizama financijskog stanja, poslovanja i rizika u Hrvatskoj, objavio je najnoviju analizu utjecaja koronavirusa na poduzetničku klimu u Republici Hrvatskoj u usporedbi s istim razdobljem proteklih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom kontekstu, stoji u analizi, brojke prvog kvartala zajedno s dijelom travnja 2020., a promatrane kroz nekoliko godina, dokazuju negativne gospodarske posljedice koje sa sobom nosi ova situacija.

Promatrani pravni oblici su trgovačka društva (dionička društva, društva s ograničenom odgovornošću i jednostavna društva s ograničenom odgovornošću) i obrti koji zajedno obuhvaćaju preko 80% aktivnih pravnih oblika poslovnog sektora.

Pad novoosnovanih poduzeća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2018. i 2019. godini se u ožujku i travnju osnovalo u prosjeku 5400 poduzeća od čega 55% otpada na trgovačka društva, a 45% na obrte. U ožujku i prvoj polovici travnja 2020. godine osnovano je svega 1800 poduzeća iz čega je vidljiv ogroman pad novih poduzetničkih inicijativa u promatranom razdoblju, navodi novac.jutarnji.hr.

Iz navedenih podataka zaključujemo se da je značajno pao prosjek broja osnivanja (smanjenje za čak 73%), dok je kod obrta jasno vidljivo i smanjenje broja osnivanja (44%) i rast broja brisanja (36,5%).

Brojke također ukazuju i na preokret u odnosu osnovanih i brisanih subjekata. U 2018. i 2019. godini, u promatranom razdoblju, prosječan broj osnivanja bio je veći od broja brisanja. U 2020. godini, u istom razdoblju, situacija je obrnuta, odnosno došlo je do negativnog prirasta subjekata što znači da je „natalitet“ poslovnih subjekata po prvi puta u promatranom razdoblju manji od „mortaliteta“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše pogođene djelatnosti

Kada je 19.3.2020. na snagu stupila odluka zbog koje će hrvatsko gospodarstvo osjećati značajne posljedice, a to je „Odluka o mjerama ograničenja društvenih okupljanja, rada u trgovini, uslužnih djelatnosti i održavanju sportskih i kulturnih događaja“, za mnoga poduzeća značilo je to prestanak poslovanja ili čak konačno zatvaranje.

Ovo je pet najviše pogođenih djelatnosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića
2. Trgovina na malo, osim trgovine motornim vozilima i motociklima
3. Ostale osobne uslužne djelatnosti (u koje spadaju frizerski saloni, saloni za uljepšavanje, pranje i kemijsko čišćenje tekstila, djelatnosti njege i održavanja tijela i ostalo)
4. Kopneni prijevoz (željeznički i cestovni prijevoz robe i putnika) i cjevovodni transport
5. Djelatnosti putničkih agencija, organizatora putovanja (turoperatora) i ostale rezervacijske usluge

Nešto više od 40% brisanih subjekata posluje u okviru TOP 5 najviše pogođenih djelatnosti. Valja obratiti pozornost na činjenicu da je od tih 5 djelatnosti njih tri izravno povezano s turizmom.

Turizam je jedna od temeljnih djelatnosti hrvatskog gospodarstva, a to nam govori i brojka od 11,4 % izravnog udjela u bruto domaćem proizvodu (2016.). Svjetska turistička organizacija (UNWTO) očekuje smanjenje međunarodnih turističkih dolazaka u 2020. i do 30% u odnosu na 2019. godinu.

Navedeno govori da Republiku Hrvatsku čeka velik izazov u smislu oporavka gospodarske situacije u državi, pogotovo uzevši u obzir da će turistička djelatnost biti pod velikim pritiskom i u ostatku ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radna mjesta

Podatak koji zanima vjerojatno svakog stanovnika je kako će navedena situacija utjecati na radna mjesta.

Promatrajući podatke Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za ožujak proteklih godina, vidljivo je smanjenje broja registriranih nezaposlenih osoba, po stopi od 16,8% s 2017. na 2018. godinu i 16,2% s 2018. na 2019. godinu. U 2020. godini, u istom razdoblju, dogodio se obrat te je broj nezaposlenih osoba porastao s 128.650 nezaposlenih u ožujku 2019. na 140.454 u ožujku 2020. godine te navedeno predstavlja povećanje od 9,2%.

Podatci za travanj 2020. godine još nisu dostupni, stoga po završetku travnja možemo očekivati još veću zabilježenu nezaposlenost, obzirom da još uvijek nije došlo do popuštanja mjera.

Prognoze su uvelike otežane obzirom da nije poznato koliko će pandemija trajati. Pandemija će zasigurno najviše pogoditi uslužne djelatnosti, pogotovo ugostiteljstvo, djelatnosti vezane uz turizam, trgovinu te prijevoz. Oporavak će primarno ovisiti o trajanju te promjenama intenziteta pandemije koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.