Tko je Didier Raoult, mikrobiolog – zašto ga kritiziraju?

Foto: Snimka zaslona

Otkako je počela pandemija koronavirusa, liječnici eksperimentiraju s različitim lijekovima koji bi spriječili komplikacije uzrokovane zarazom. Znanstvenici širom svijeta rade na pronalaženju i razvoju učinkovitih tretmana, a jedan tretman koji je u usporedbi s drugima puno povoljniji, zagovara francuski liječnik i mikrobiolog specijaliziran za zarazne bolesti, Didier Raoult.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što zagovara i zašto ga kritiziraju?

Upravo je u Francuskoj na proljeće započelo kliničko testiranje četiri različite terapije: hidroksiklorokina, remdesivira, kombinacije lopinavira i ritonavira te kombinacije lopinavira i ritonavira s beta interferonom. O hidroksiklorokinu se već govorilo u našim javnim medijima i to posebice u kombinaciji s azitromicinom (Sumamedom).

> Trump se ponovno oglasio o liječenju koronavirusa: Lijek protiv malarije i Plivin antibiotik zajedno bi mogli biti prekretnica u povijesti medicine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživač, znanstvenik Didier Raoult sa sveučilišta Aix-Marseille u Francuskoj, jedan od glavnih zagovornika primjene prilično jeftinog hidroksiklorokina za liječenje infekcije novim koronavirusom – nazvanim SARS-CoV-2, što drugi znanstvenici, ali i velike farmaceutske tvrtke osporavaju.

Objavio je i ohrabrujuće rezultate. Kroz prva dva tjedna ožujka, Raoult i njegov tim liječili su 20-ak tih bolesnika sa 600 miligrama hidroksiklorokina dnevno u bolničkim uvjetima. Ovisno o njihovim simptomima, u liječenju je dodan i antibiotik poznat kao azitromicin, otkriven u Zagrebu, u tadašnjem istraživačkom centru tada još hrvatske farmaceutske tvrtke Plive, 1980. godine(riječ je o poznatom Sumamedu). Poznato je da ovaj antibiotik učinkovito djeluje protiv komplikacija bakterijskih plućnih bolesti. Drugih dio pacijenta iz te skupine od 36 – preostalih 16 – nije dobivao lijek kako bi se imalo kontrolnu skupinu. U studiji su znanstvenici primijetili “značajno” smanjenje virusnog opterećenja u bolesnika liječenih hidroksiklorokinom te da je učinak pojačan azitromicinom, izvijestio je Medscape.

Nakon 6 dana 70 posto pacijenata koji su liječeni hidroksiklorokinom smatralo se izliječenima, jer u njihovim uzorcima nakon ponovljenog testiranja više nije bilo virusa, dok u kontrolnoj skupini pacijenata koji nisu primali lijek – njih 12,5 % smatralo se izliječenima. Nadalje, svih šest pacijenata kojima je uz hidroksiklorokin dodan i antibiotik azitromicin bili su nakon 6 dana negativni u testovima na koronavirus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski neovisni medij France soir prenio je krajem listopadu informaciju kako je prof. dr. sc. Didier Raoult uložio žalbu pred Državnim vijećem protiv odbijanja odobrenja za korištenje hidroksiklorokina u kombinaciji s hrvatskim antibiotikom, azitromicinom. Prvi je umanjivao količinu virusa, a drugi liječio eventualno bakterijsku upalu pluća. Bolnica u kojoj radi profesor Didier Raoult i gdje primjenjuje ovaj protokol, imala je i ima najmanju smrtnost od koronavirusa na svijetu.

Kako izvještava France soir profesor Didier Raoult ovlastio je odvjetnika di Vizia da podnese žalbu Državnom vijeću i kaznenu prijavu nakon odbijanja Agencije za lijekove da odobri hidroksiklorokin. Pokušat će osporiti odbijanje Nacionalne agencije za sigurnost lijekova (ANSM) da odobri upotrebu hidroksiklorokina protiv Covid-19. U svojoj odluci o odbijanju ANSM je naznačio da nam dostupni podaci ne dopuštaju da predvidimo korist od hidroksiklorokina, samostalno ili u kombinaciji, za liječenje ili prevenciju bolest Covid-19.

Odvjetnik Di Vizio poslao je u četvrtak zahtjev za poništenje Državnom vijeću u skladu s mogućnošću koja je data takvom odlukom. Uz to, u petak će se podnijeti žalba protiv agencije i njenog direktora Dominiquea Martina zbog ugrožavanja života drugih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Raoult kritizira zdravstvene vlasti što nisu rezervirale isti tretman hidroksiklorokinom kao i Gileadov Remdesivir te da favoriziraju potonji lijek koji je znatno skuplji.

Video s istraživanjima prof. Raoulta možete pogledati na poveznici:

O njemu je pisao i New York Times, navodeći kako je riječ o uglednom znanstveniku koji voli preispitivati postojeće teorije. Napominju i kako se terapije jeftinim hidroksiklorokinom i azitromicinom za razliku od drugih dobro podnose i široko se propisuju. Azitromicin je i danas drugi najčešće propisani antibiotik u Sjedinjenim Državama. Hidroksiklorokin nekoliko desetljeća bio najčešće prepisivani antimalarijski lijek na svijetu. Danas se široko koristi za liječenje reumatoidnog artritisa i lupusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema profesoru Didier Raoultu, postoje dvije studije vezane za Remdesivir. Prva je objavljena u Lancetu, koja je zaključila kliničku neučinkovitost. Drugu studiju je financirala farmaceutska tvrtka Gilead Sciences i koja također ne daje značajne rezultate. Ova studija je objavljena u New England Journal of Medicine. Studija je zaključila da 60% pacijenata ima nuspojave, 23% nuspojava su vrlo ozbiljne, a 8% je zahtijevalo prekid tretmana.

Tko je prof. Didier Raoult?

Didier Raoult osnovao je i danas vodi istraživačku bolnicu IHU (Institut Hospitalo-Universitaire Méditerranée Infection). U posljednjih deset godina, pomogao je identificirati gotovo 500 novih vrsta ljudskih bakterija. Zbog svog istraživanja dobio je Grand Prix Inserm, jednu od glavnih francuskih znanstvenih nagrada.

Od kada je popularizirao kombinaciju hidroksiklorokina, antimalarijskog lijeka, u kombinaciji s njegovim toksičnijim analogom, klorokinom, i azitromicina – za kojeg NYT navodi da je proizveden prije 40 godina u bivšoj Jugoslaviji, našao se na udaru kritika, a njegova terapija je nemjerljivo povoljnija u odnosu na druge koje se promoviraju i koje također nisu provjerene, niti je pouzdana njihova učinkovitost.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.