31. srpnja 1970. Velika Britanija – ukinut besplatni rum za mornaricu, mornari stavili crne vrpce u znak žalosti!

Foto GettyiImages

Rum se počeo davati mornarima od 1655. godine, nakon što su Britanci zauzeli Jamajku, otok bogat šećernom trskom od koje se proizvodi rum. Na današnji dan 1970. besplatno davanje ruma konačno je ukinuto. Neki mornari su na taj dan zbog žalosti stavili crne vrpce na nadlaktice. Na nekim brodovima organizirali su i simboličke sprovode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska kraljevska mornarica (Royal Navy), držala je tijekom više stotina godina praksu davanja besplatne porcije ruma svojim mornarima. Rum se počeo davati od 1655. godine, nakon što su Britanci zauzeli Jamajku, otok bogat šećernom trskom od koje se proizvodi rum. Na brodovima je postojala posebna bačva za rum koju su nazivali “Rum Tub”. Bila je obično ukrašena ornamentima, a ponekad i ojačana mjedenim okovima. Svaki je pripadnik mornarice imao pravo na pola pinte ruma dva puta dnevno, što je bila znatna količina.

Rum je bio pogodan za transport na brodovima, jer se ne kvari, za razliku od piva koje je korišteno ranije i koje se znalo pokvariti. Godine 1740. dnevna porcija ruma smanjena je na 0.7 decilitra i to jednom dnevno, između 11 sati i podneva. To vrijeme dana zato se nazivalo “Up Spirits” (igra riječi jer spirit znači i alkohol i životni duh). Mornari ispod 20 godina nisu dobivali rum. Ako se netko izjasnio da ne pije alkohol, dobivao je umjesto ruma svotu od 3 penija na dan.

Na današnji dan 1970. besplatno davanje ruma konačno je ukinuto. Neki mornari su na taj dan zbog žalosti stavili crne vrpce na nadlaktice. Na nekim brodovima organizirali su i simboličke sprovode. Mornarica je ukidanje ruma objasnila time što alkoholiziranost mornara može umanjiti njihovu sposobnost upravljanja teškim strojevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.