Veliki ruski pisac Lav Nikolajevič Tolstoj, rođen na današnji dan 1828. godine, ima spomenik u mjestu Selca na Braču!
Malo je poznata strast Selčana za podizanjem spomenika poznatim osobama, koji su kulturna i turistička atrakcija njihovog mjesta.
Dolazak Mateja Bencúra u Selca i njegov boravak u njima, rezultirao je jačanjem ideje o panslavizmu. Bio je pretplatnikom ruskih časopisa “Nevoje vremja” i “Njiva”, a i propagirao je djela Turgenjeva i Tolstoja.
Selčani su se prije više od 100 godina zanosili novim i svježim idejama kojima ih je izlagao liječnik i književnik, pa su nakon nekoliko godina uredili park koji su prozvali “Park Tolstoj”. Godine 1911. javila se zamisao da se u njemu podigne i kakvo obilježje, spomenik slavnom piscu. Međutim, suprotstavile su se dvije struje u mjestu: jedna je zagovarala spomenik Tolstoju, dok je druga preferirala kip ili bistu biskupa Strossmayera. Na koncu je ipak prevladao ruski pisac, pa je izrađena njegova kamena bista i postavljena je 1914. godine u središtu spomenutog parka. Izdjeljali su je polaznici Klesarske obrtne škole, prema modelu češkoga kipara Jaroslava Barde.
Strasti kakve aktualnih 700-tinjak stanovnika bračkih Selaca imaju prema podizanju spomenika poznatim ličnostima zasigurno nema nigdje: u općinskim prostorima, crkvi, na spomen-trgićima, javnim površinama i parkovima mjesto je našlo 13 kipova i poprsja.
Uz njih tu je i zid poezije posvećen tradicionalnoj selačkoj manifestaciji Croatia revidiva, na kojem se skrasila 21 spomen-ploča. Selčani ruše sve rekorde. Došli su tako do brojke od pet spomenika ili spomen-ploča na sto stanovnika, i na tome ne misle stati.
Prvi su u svijetu prije više od sto godina digli spomenik književniku Tolstoju, a onda tijekom vremena nanizali lijepu brojku. Zadnja je spomen-ploča podignuta u čast dr. Mateja Bencura, značajnog slovačkog književnika poznatog kao Martin Kukučin, koji je neko vrijeme živio i radio u Selcima.
Selca bi doslovce trebala imati mjesnog turističkog vodiča koji bi turiste proveo kroz ovu jedinstvenu spomeničku baštinu. Priču bi otvorio Meštrovićev dar, kip Krista Kralja smješten u prekrasnoj selačkoj crkvi, napravljen od rastaljenih topovskih čahura preostalih iz Drugog svjetskog rata. Do njega vode i dva brončana poprsja posvećena biskupima Celestinu Bezmalinoviću i Andri Štambuku.
Na trgu je Augustinčićev brončani Stjepan Radić iz 1938., tu je i kameni spomenik Ivanu Pavlu II., rad Kuzme Kovačića, onda onaj posvećen prvom općinskom načelniku Tomi Didoliću, pa spomen-ploča Kukučinu, te u parku jedan kameni žedni konj Mirze Morića kojim se označilo slavodobitno otvaranje selačkog vodovoda.
Turisti rado obilaze Park zahvalnosti u kojem se nalaze spomenici njemačkom ministru Genscheru, pristigao iz Amerike, te Franji Tuđmanu i dr. Aloisu Mocku. Dr. Mock je bio na otvaranju svoga, on je inače dolazio privatno na odmor kod Tonka Ostojića u Povlja. A kada ga je vidio, bio je zadovoljan, rekao je da je ispao ljepši nego u stvarnosti!
A što na sve to kažu Selčani?
Ne kriju oduševljenje svojom jedinstvenošću, ovakav kuriozitet ipak se teško može naći bilo gdje na svijetu!
Jedinstvena spomenička kultura u Selcima na Braču: