Orkestar je zajednica koja one koji u njemu sviraju uči iskustvu slaganja kroz timski rad i razvoju odgovornosti u jednakoj mjeri za sebe i za druge, i to korištenjem glazbe kao oruđa borbe za bolje društvo, temeljni su postulati djelovanja Simfonijskog orkestra mladih iz Caracasa, koji nastupa u subotu navečer u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.
Orkestar okuplja mlade od 14 do 24 godine starosti, a izrastao je iz obrazovne inicijative venezuelanske vlade pod nazivom El Sistema, usmjerene na osiguravanje dostupnosti glazbe svim društvenim slojevima.
O važnosti glazbe za postizanje boljeg društva u kojemu su glavno oružje instrumenti, ljudski glas i cjelokupna umjetnost, na konferenciji za novinare u Lisinskome uoči koncerta govorili su čelni ljudi toga projekta.
Predsjednik programa El Sisteme Eduardo Mendez istaknuo je da je na prvu probu prije gotovo 40 godina došlo tek jedanaestero djece, dok danas taj projekt okuplja samo u Venezueli više od pola milijuna djece. Riječ je o društvenom, a ne kulturnom projektu, koji potiče socijalnu inkluziju, za čiju je uspješnu provedbu nužna suradnja javnog i privatnog sektora, istaknuo je Mendez.
“To je poruka koju je potrebno prenijeti. Koncert u Zagrebu dio je širenja tih ideja, ali to nije tek koncert, to je i jedan umjetnički događaj”, napomenuo je.
Pokret je 1975. s idejom da je glazba pravo svih, a ne samo elite, osnovao maestro Jose Antonio Abreu. Njegova je inicijativa u međuvremenu prerasla u projekt koji je do danas omogućio dostupnost glazbene naobrazbe stotini tisuća djece koju je maknuo s ulica, udaljio od kriminala i neimaštine. Cilj je programa da do 2015. u njemu u Venezueli sudjeluje milijun djece.
Jedno od njegovih najvažnijih postignuća upravo je Simfonijski orkestar mladih iz Caracasa.
Inicijativu već tri godine u Hrvatskoj promovira udruga Sustav orkestara djece i omladine (SODO). Direktorica El Sisteme Hrvatska Carmen Hiti napomenula je kako inicijativa dosad nije naišla na razumijevanje i interes hrvatskih političkih struktura, dok je predsjednik udruge Ricardo Luque naglasio da je važnost koncerta upravo u jačanju svijesti javnosti i institucija o važnosti takvih projekata.
“I sam sam proizašao iz tog sustava i to mi je iskustvo promijenilo život”, kazao je Luque, kojemu je Venezuela prva, a Hrvatska druga domovina.
Nakon tiskovne konferencije u KD Lisinskome otvorena je izložba “Glazbeno čudo Venezuele”, a kao uvod u koncert u Maloj dvorani u programu je i projekcija filma “Svirati i boriti se” o inicijativi El Sistema. Profesori fundacije Simon Bolivar iz Caracasa potom će održati radionicu za učitelje glazbe, a generalna proba orkestra u 17 sati bit će otvorena za javnost.
Vrhunac gostovanja bit će koncert na kojemu će se zagrebačkoj publici pod ravnanjem maestra Dietricha Paredesa predstaviti s programom latinoameričkih skladatelja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa