Hodočasnici Marijanskog zavjeta za domovinu stigli su danas u Lobor: “Najveće strmine prevalili smo uz pomoć krunice”, kažu.
Mjesto Lobor središte je općine Lobor koja je smještena podno gore Ivanščice (1061 mnv.), pedesetak kilometara od Zagreba i Varaždina. Lobor je jedan od najvažnijih misionarskih punktova u vrijeme pokrštavanja sjeverne Hrvatske.
Hodalo je u subotu 11 hodočasnika Marijanskog zavjeta za domovinu svih životnih dobi i profesija. Osvojili su Ivanščicu, najvišu planinu sjeverozapadne Hrvatske, smještene u Hrvatskome Zagorju.
Ujutro su krenuli iz Ivanca, a župnik Zoran iz župe sv. Marije Magdalene u Ivancu sve “nas je ugostio predivno u svom domu te smo nakon doručka krenuli na vrh Ivanščice gdje smo stigli kroz strmi i šumovit put uz krunicu za domovinu i vladu našu, a i jedinstvo kršćana. Što reći nego da je ovaj kraj predivno Bog napravio, a Majci Nebeskoj hvala što nam je otvorila vrata svoga svetišta u Loboru”, kažu hodočasnici.
Bili su čak na samome vrhu i na vidikovcu “s vrha smo pola domovine vidjeli, čak i Mađarsku. Bilo je lijepo vrijeme, ali put je planinarski, kroz šumu, tako da je bila hladovina. Najveće strmine prevalili smo uz pomoć krunice, molili smo, pa nije bilo tako strmo”, istaknuo je Krešimir Čeko, koordinator puta.
“Sad smo u Loboru, najstarijem svetištu Majci Božjoj, tu ćemo spavati u svetištu Majke Božje Gorske. Prespavat ćemo u crkvi. Župnik nam je ostavio ključ i spavat ćemo na posebnom mjestu”, rekao je Čeko.
O nastavku puta kaže: “Sutra krećemo ujutro, najprije se u župnoj crkvi sv. Ane u Loboru u 7,30 služi misa i nakon nje idemo prema hrvatskome nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke”.
Poziva sve koji se nalaze na putu hodočašća da se pridruže.
“Svatko se može pridružiti, ako nikako drukčije, kroz svoju ulicu, kroz svoje selo, kroz svoj grad, svatko može. U ovih par dana koliko hodam, pridružili su nam se od male djece od dva mjeseca do ljudi od 60 godina, pa i do teških srčanih bolesnika, svatko može i mi ćemo svoj hod prilagoditi njima, nama se ne žuri”, poziva Krešimir Čeko.
Povijest župe
Župa Lobor spominje se prvi puta 1334. godine u statutu goričkog arhiđakona Ivana: Item ecclesia de Lobor. Također se spominje i u popisu župa zagrebačke biskupije iz 1501.: Benedictus plebanus de Lobor.
U samom mjestu, na istoimenom trgu, podignuta je župna crkva u čast sv. Ani, a malo izvan mjesta kapela sv. Antuna Padovanskoga, a nad ovom, na brijegu, kapela pod nazivom Majka Božja Gorska. Rijetka su mjesta koja na tako malom području imaju toliko crkava. Vrijeme početka ove župe nije poznato, samo se zna da je postojala već početkom 14. stoljeća.
Crkva Majke Božje Gorske sagrađena je početkom 15. stoljeća, a temeljito obnovljena nakon potresa u 18. stoljeću. Sa sjeverne strane crkve dograđena je sakristija, a s južne renesansni zvonik.
Predromanička crkva u Loboru za sada je jedina predromanička crkva otkrivena u sjevernoj Hrvatskoj. Bogatstvo njezina interijera uvrštava je među najljepše ranosrednjovjekovne crkve.
Što je Marijanski zavjet za Domovinu?
Marijanski zavjet je hodočašće koje povezuje marijanska svetišta od istoka do juga Hrvatske. Započelo je u ljeto 2015., kada je od 21. lipnja do 29. kolovoza hodočašće obuhvatilo više od 1500 km od Gunje do Dubrovnika.
Hodočašće je pokrenula katolička mladež zajedno s braniteljima, zajedno okupljeni u Bratovštini Marijanski zavjet za Domovinu.
Cilj je da molitvom i hodom očuvaju temeljne vrijednosti naše Domovine, te da zajedničkim hodom različite generacije upoznaju i promiču moralnu, kulturnu, prirodnu i povijesnu baštinu svoga naroda.
U ovako objedinjenom zavjetnom hodočašću, izriče se zahvalnost i moli za slobodu, dostojanstvo, vjernost, i napredak našega naroda.
Ovogodišnja hodočasnička ruta prema planu polazi iz Osijeka 12. lipnja i nakon skoro 1700 km i 75 dana hoda, završava u Dubrovniku 25. kolovoza 2016. godine.
Dnevno se prelazi dvadesetak kilometara, a sami birate koliko dana želite sudjelovati i gdje se želite priključiti.
I. tjedan: 12.6.- 18.6.2016.
Ukupno: 150,3 kilometra
Ruta: Osijek-Aljmaš-Vukovar-Vinkovci-Vođinci-Đakovo-Donji Andrijevci-Slavonski Brod
II. tjedan: 19.6.- 25.6. 2016.
Ukupno: 178,1 kilometra
Ruta: Slavonski Brod-Pleternica-Požega-Stražeman-Voćin-Daruvar-Veliki Grđevac-Bjelovar
III. tjedan: 26.6.-2.7. 2016.
Ukupno: 141,7 kilometra
Ruta: Bjelovar-Sveti Ivan Žabno-Križevci-Reka-Ludbreg-Varaždin-Ivanec-Lobor
IV. tjedan: 3.7.-9.7. 2016.
Ukupno: 153,3 kilometra
Ruta: Lobor-Marija Bistrica-Sljeme-Zagreb-Jastrebarsko-Krašid-Karlovac-Generalski Stol
V. tjedan: 10.7.-16.7. 2016.
Ukupno: 160,1 kilometra
Ruta: Generalski Stol-Ogulin-Vrbovsko-Mrkopalj-Hreljin-Rijeka-Drivenik-Novi Vinodolski
VI. tjedan: 17.7.-23.7. 2016.
Ukupno: 172,8 kilometra
Ruta: Novi Vinodolski-Krivi Put-Sveti Juraj-Krasno Polje-Donji Kosinj-Gospić-Podlapača-Udbina
VII. tjedan: 24.7.-30.7. 2016.
Ukupno: 145,4 kilometra
Ruta: Udbina-Sveti Rok-Tulove Grede-Jasenice-Visočane-Nin-Zadar-Škabrnja
VIII. tjedan: 31.7.-6.8. 2016.
Ukupno: 142,2 kilometra
Ruta: Škabrnja-Benkovac-Rodaljice-Kistanje-Knin-Drniš-Mirlović Zagora-Šibenik
IX. tjedan:7.8.-13.8. 2016.
Ukupno: 123,1 kilometra
Ruta: Šibenik-Vrpolje-Prgomet-Solin-Split-Dugopolje-Sinj-Trilj
X. tjedan:14.8.-20.8. 2016.
Ukupno: 166,6 kilometra
Ruta: Trilj-Aržano-Imotski-Posušje-Široki Brijeg-Mostar-Međugorje-Metković
XI. tjedan:21.8.-25.8. 2016.
Ukupno: 102,8 kilometar
Ruta: Metković-Neum-Slano-Orašac-Rožat-Dubrovnik
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.