(FOTO) Muftija Hasanović: Hrvatska prepoznatljiva po otvorenosti i jačanju multireligijske pozornice

Foto: Fah

Muftija Aziz ef. Hasanović u nedjelju je na svečanom prijemu u povodu najvećeg islamskog blagdana Bajrama istaknuo da je Hrvatska sve više prepoznatljiva po svojoj otvorenosti i jačanju multireligijske pozornice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska postaje sve više prepoznatljiva po svojoj otvorenosti, spremnosti i naporima za jačanje multireligijske pozornice”, istaknuo je Hasanović u zagrebačkom Islamskom centru gdje su na proslavi Bajrama bili premijer Andrej Plenković i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković te brojni drugi uzvanici.

Hasanović: Treba se čuvati alternativnog tumačenja islama

Hasanović je rekao i da je Hrvatska jedina zemlja u okruženju iz koje nitko nije otišao na bilo koje strano ratište jer, dodao je, “nema niti jednog razloga zbog kojeg bi netko izgubio život bilo gdje u svijetu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muslimansku mladež pozvao je slijediti institucionalno tumačenje islama koje im pružaju njihovi imami i vjeroučitelji te im poručio da se čuvaju alternativnog tumačenja islama koje, kako je upozorio, neki pretaču u ideologiju pa umjesto ljubavi nude mržnju, a umjesto ljudskog poštovanja nude nasilje sijući smrt ulicama diljem svijeta.

“Alternativni i samoproglašeni tumači vjere skučenih su pogleda, retrogradnih manira koji lako posežu za silom tvrdeći tako da islam vraćaju njegovu izvoru, a zapravo ga odvode u ponore samouništenja”, upozorio je.

Izrazio je i zabrinutost jačanjem islamofobije u Europi s elementima otvorenog nasilja, kao i nasilnog ekstremizam fanatika koji na terorizam posežu u ime islama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muftija Hasanović zadovoljstvo je pak izrazio “mudrom reakcijom hrvatskog državnog vrha koji poziva na dijalog, mir i sigurnost u rješavanju bliskoistočne krize”.

Čestitajući Bajram, premijer Plenković podsjetio je i da je islam kao zajednica u Hrvatskoj priznat još od 1916.

Naglasio je kako to potvrđuje da se naša zemlja, svojom praksom i kvalitetnim uređenjem odnosa, pokazuje pozitivnim modelom kvalitetne integracije islamske zajednice u hrvatsko društvo o kojem se govori i diljem Europe. Poručio je i da islamska zajednica u Hrvatskoj može pripomoći razvoju zemlje, posebice unapređenju odnosa s BiH i drugim državama islamskog svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jandroković: Hrvatskim modelom zajedništva mogu se i drugdje riješiti muslimanska pitanja

Istaknuvši da Hrvatska i Austrija jedine europske zemlje koje imaju najuređenije odnose s islamskom zajednicom, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković rekao je kako Hrvatska i islamska zajednica imaju potpisane ugovore kojima su definirani njezin status i prava, a islamska zajednica je potpuno integrirana u hrvatsko društvo.

“Danas, kada smo svjesni promjena koje pogađaju svijet, upravo hrvatski model zajedničkog života islama i hrvatskog demokratskog društva treba biti jedan od provedivih modela u zemljama u kojima postoje brojni problemi. Upravo na ovom modelu mogu se riješiti muslimanska pitanja u kojima su Muslimani u manjini”, naglasio je.

Jandroković je podsjetio i da se danas obilježava Dan državnosti RH, kada je Hrvatski sabor 1991. donio dvije povijesne odluke o suverenosti i samostalnosti kojima je započeo put prema slobodnoj, neovisnoj i demokratskoj zemlji, a “na tom putu u dobru i zlu sudjelovala je i islamska zajednica”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na proslavi Bajrama u Islamskom centu u Zagrebu bili su i posebni savjetnik predsjednice Republike Mate Granić, potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Marina Dalić, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, načelnik GS OS RH general zbora Mirko Šundov, ravnatelj SOA-e Daniel Markić, predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić, rektor zagrebačkog Sveučilišta Damir Boras, izaslanik zagrebačkog gradonačelnika Miodrag Demo te crkveni velikodostojnici i pripadnici diplomatskog zbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.