(FOTO) Predstavnici Marijanskog zavjeta za Domovinu u posjetu Bruxellesu održali konferenciju u Europskom parlamentu

Foto: Marijanski zavjet za domovinu

Predstavnici Bratovštine Marijanskog zavjeta za Domovinu u utorak i srijedu, 2. i 3. svibnja 2017. na istoimenoj konferenciji održanoj u dvorani Europskog parlamenta u Bruxellesu predstavili su svoj projekt, zavjetno hodočašće koje se organizira već treću godinu za redom, koji u trajanju od 75 dana i 1700 km prolazi svim većim Marijanskim svetištima od istoka do juga Hrvatske, ali i dijelom Bosne i Hercegovine. Uz govor o hodočašću, predstavnici su izložili i ovogodišnju rutu, te ostale međunarodne planove i aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihov domaćin u Bruxellesu, gđa. Dubravka Šuica, zastupnica Europskog parlamenta, u svojim uvodnim riječima naglasila je važnost Marijanskog zavjeta za Domovinu, kao onog koji predstavlja korak naprijed k povezivanju mladih i branitelja, prošlosti i budućnosti, Hrvatske i Europe. Na to se nadovezao i španjolski zastupnik Francisco Millán Mon, voditelj radne skupine španjolskog puta sv. Jakova, koji je preko povijesnih činjenica prikazao razvoj tog hodočasničkog puta. Uz to je dao punu podršku razvoju Marijanskog zavjeta, te iskazao otvorenost za suradnju. Pater Ivan Mandurić, duhovnik Bratovšine, obratio se okupljenima riječima: „Civilno društvo treba biti autentično te pronaći put k prezentiranju identiteta svoje domovine“. Naglašavajući bit Marijanskog zavjeta nadodaje: „Ovim povezivanjem generacija želimo pružiti mogućnost braniteljima da kroz zavjet ponovno izreknu ljubav prema domovini, a mladi da kroz zavjet daju zahvalnost za svoju domovinu, inspirirajući se na ljubavi i požrtvovnosti branitelja prema domovini.

Vedran Pražen, član Vijeća Marijanskog zavjeta, osvrnuo se na turističke i gospodarske aspekte i potencijale ovog zavjetnog hodočašća, te na povezanost Marijanskog zavjeta za Domovinu s temeljima ostalih Europskih kulturnih ruta posvećenih Djevici Mariji, te je pozvao na povezivanje i suradnju riječima: “Umrežavajući se gradimo društvo“.

Konferenciji je pristustvovao i estonski zastupnik Tunne Kelam koji je došao dati podršku Marijanskom zavjetu naglašavajući važnost ovog projekta za društvo cijele Europe, koje se temelji na kršćanskim vrijednostima i vertikalnom odnosu čovjeka i Boga. Također okupljene i predstavnike Marijanskog zavjeta podržala je svojim dolaskom i zastupnica Marijana Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu, 3. svibnja u sklopu posjeta Bruxellesu, predstavnici Marijanskog zavjeta susreli su se na radnom sastanku s Ivanom Maletić, zastupnicom Europskog parlamenta, s kojom su razgovarali o projektima Bratovštine kao i mogućnostima i načinima apliciranja na natječaje financiranja iz pondova Europske Unije. Ovaj projekt trenutno je u očekivanju je međunarodnog certifikata European Institute of Cultural Routes, kojim će ovaj zavjetni put zadobiti međunarodni status hodočašća.

Marijanski zavjet za Domovinu, put je koji okuplja posebice mlade i branitelje ali i sve ostale sudionike – vjernike iz crkvenih zajednica u Hrvatskoj kao i one iz zajednica iseljenika izvan Hrvatske koji hodom kroz prirodne ljepote upoznaju turističku i kulturnu baštinu Hrvatske i Bosne i Hercegovine, te spajanjem tjelesne aktivnost i duhovnog sadržaja, kroz zajedništvo simboliziraju put iskupljenja, rehabilitacije, ponalaska smisla, čišćenja, zavjeta, obećanja i upoznavanja sebe.

I ove godine, tradicionalno zavjetno hodočašće za domovinu krenut će iz Osijeka 11. lipnja a završit će u Dubrovniku 28. kolovoza 2017. Više o samom zavjetom putu kao i projektu, te ostalim aktivnostima možete pronaći na: www.marijanskizavjet.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.