Na društvenim mrežama ne prestaju reakcije oko ustoličenja SPC-ovog mitropolita Joanikija i nemilih scena zbog kojih je crnogorsko Cetinje nalikovalo na ratnu zonu.
> Dijanović: Velikosrpski desant na crnogorsko Cetinje – to je opomena i Hrvatskoj
Iako sam događaj nije nimalo smiješan Facebook, Twitter i Reddit prepuni su duhovitih zafrkancija vezanih uz način na koji je vjerski obred obavljen protiv volje Crnogoraca.
> Bizarne scene na vjerskom obredu SPC-a u Cetinju: Vojni helikopter, oružje, suzavci i kaos…
Umjesto radosti vjernika i proslave s ustoličenim mitropolitom, Joanikije i Porfirije odlučili su uz pomoć Vlade Crne Gore, Uprave policije i štitova te dugih cijevi Protuterorističke jedinice doputovati u kulturnu i povijesnu prijestolnicu Crne Gore, te najjače uporište crnogorskog suverenizma.
> Žestoki sukobi u Crnoj Gori: Ustoličen mitropolit SPC-a Joanikije
> Vrije u Cetinju: Domoljubni Crnogorci blokirali grad zbog ustoličenja mitropolita SPC-a
Na sve to reagirali su mnogi korisnici društvenih mreža od čega donosimo najzanimljivije.
Najviše reakcija izazvao je dolazak mitropolita i patrijarha na vjerski obred – helikopterom. Pri tome je zanimljivo spomenuti da su neki neki komentatori na društvenim mrežama podsjetili da je episkop pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk (ustoličen 2014.) bio pripadnik niških specijalaca “čuvene padobranske brigade Vojske Srbije”.
Možda zbog načina putovanja zrakom, a možda i zbog duge brade jedan korisnik je napisao da će se Joakinije vratiti sa sobovima, vjerojatno aludirajući na saonice Djeda Božićnjaka.
Osim ‘desanta’ korisnici su se našalili i na račun načina na koji je mitropolit dopraćen do manastira pa je tako jedan korisnik to povezao s popularnom službom za dostavu hrane.
Na jednoj od popularnijih objava piše ‘Pozdrav braći Crnogorcima iz Hrvatske’.
Jedan korisnik usporedio je puštanje dima pri izboru Pape u Rimu i dima od zapaljenih guma u Cetinju prilikom prosvjeda oko ustoličenja mitropolita.
Jedan korisnik prisjetio se kako je to izgledalo 1991. godine u istom manastiru.
Neki korisnici naglasili su razlike između djelovanja Crnogorske Pravoslavne Crkve i SPC-a.
Neki su otišli malo dalje i napravili nešto manje šaljive montaže.
Jedan korisnik usporedio je i razlike u načinu prosvjedovanja između dva naroda.
Navodila se razlika i u junaštvu – na jednoj slici u Cetinju stariji gospodin pruža otpor policiji i govori im da pucaju u njega dok srpski prosvjednik na Kosovu plačnim glasom viče da je operiran nakon što je priveden zbog prigovora policiji.
Razliku između ta dva prosvjednika okarakterizirali su kao razliku između ‘Chada’ odnosno arhetipa pravog staromodnog muškarca s crnogorske strane i ‘djevca’ sa srpske.
Tekst se nastavlja ispod oglasa