Počinje korizma – što je post, a što nemrs?

pepelnica
Foto: Thinkstock

Čistom srijedom ili Pepelnicom započinje korizmeno vrijeme. Uz Veliki petak to je jedini dan kada je obvezan strogi post i nemrs. Post je obavezan za sve katolike od 18 do 60 godina, a nemrsa za sve katolike od 14 godine do kraja života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što znače post i nemrs?

Post znači da vjernik toga dana jede samo jedan puni obrok do sita. Post je obvezan za katolike od navršene 18. do započete 60. godine života na Pepelnicu i na Veliki petak, ali dobrovoljno ga mogu činiti i mlađi i stariji od ovih dobnih odrednica, prenosi Bitno.net.

Nemrs znači da se taj dan ne jede meso. Za nemrs crkveni zakonik obvezuje one koji su navršili 14. godinu života, osim ako je petkom svetkovina. U ostale obične petke uzima redovite obroke, ali se odriče mesa.

>Početak korizme – zašto priprema za Uskrs traje 40 dana i što je njen smisao?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, bitno je naglasiti da, ako čovjek ne može izbjeći jesti meso, dobro je da se taj dan odrekne nečeg drugog. Odnosno, da jede meso, ali na primjer, tog dana ne gleda televiziju, ne puši ili nešto slično.

Što označava Pepelnica?

Korizma je vrijeme odricanja, pokore, preispitivanja i obraćenja, a počinje upravo Pepelnicom. Taj dan, osim posta i nemrsa, preporučuje se i sveta misa na kojoj se vrši obred pepeljanja. Dok posipa glave vjernika pepelom svećenik izgovara riječi: “Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti”. Tako vjernike podsjeća da je čovjek stvoren iz praha zemaljskog, a Božjim dahom postao je besmrtan.

Korizmeno vrijeme završava na Veliku subotu. 40 dana korizme izabrano je prema novozavjetnom zapisu o Isusovu 40-dnevnom postu u pustinji. Simbolički se uz to vezuje i 40-godišnje putovanje Izraela u obećanu zemlju. Crkva ističe da korizmeni post ne znači samo odricanje od jela, nego i od loših navika i djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.