Prema novom zakonu, koji je početkom srpnja nametnula komunistička vlast u Kini, svako poticanje mržnje (što je pojam širokog tumačenja poput nekadašnjeg verbalnog delikta u komunističkoj jugoslaviji) prema središnjim vlastima u Kini ili Regionalnoj vladi Hong Konga smatrat će se kaznenim djelom.
Pritom se omogućuju “zatvoreni sudbeni procesi”, prisluškivanje osumnjičenih, prebacivanje suđenja u Kinu, zamrzavanje imovine te upad policije na privatni posjet bez naloga u “žurnim situacijama”, što podsjeća na neka mračna vremena.
Kardinal Maung Bo već dugo kritizria novi zakon koji je nametnuo Peking, a prema kojem se svaka kritika ili protest, koje se može tumačiti kao poticanje mržnje prema središnjim vlastima u komunističkoj Kini ili Regionalnoj vladi Hong Konga smatra – kaznenim djelom.
“Kršćani svih tradicija te svi vjernici u Aziji i svijetu, molite za Hong Kong, za Kinu i za njene građane”, poručio je kardinal Charles Maung Bo, nadbiskup Yangoona i predsjednik Federacije azijskih biskupskih konferencija, piše bitno.net
Ovaj zakon, u tipično komunističkoj formulaciji, umanjuje slobode u Hong Kongu te predstavlja prijetnju “visokom stupnju autonomije”, osiguranom prema principu “jedna država, dva sustava”, dodao je kardinal Maung Bo. Inače, nedavno je upravo uoči izbora u Hong Kongu 12 kandidata dobilo zabranu kandidiranja. Unatoč tome, izbori su odgođeni za 12 mjeseci zbog koronavirusa.
Novi rigidni zakon komunističke Kine ide protiv ljudskih prava i autonomije Hong Konga
Prema novom zakonu, koji je nametnula komunistička Kina, svako poticanje mržnje prema središnjim vlastima u Kini ili Regionalnoj vladi Hong Konga smatrat će se kaznenim djelom. Pritom se omogućuju “zatvoreni sudbeni procesi”, prisluškivanje osumnjičenih, prebacivanje suđenja u Kinu, zamrzavanje imovine te upad policije na privatni posjet bez naloga u “žurnim situacijama”.
Također, uništavanje sredstava javnog prijevoza, što se često događalo prilikom prošlogodišnjih masovnih prosvjeda, može se smatrati terorizmom.
“Svaka zemlja ima pravo donositi zakone koji će štititi i čuvati sigurnost. Ali oni moraju biti uravnoteženi te garantirati poštivanje ljudskih prava, ljudskog dostojanstva i temeljnih sloboda. Nametanja ovog zakona od strane kineskog Nacionalnog kongresa jasno oslabljuje Zakonodavno vijeće Hong Konga i njegovu autonomiju”, istaknuo je kardinal Bo, dodajući kako se radi o prijetnji vjerskim, akademskim i medijskim slobodama te slobodi govora i okupljanja.
“Čak i ako vjerske slobode u Hong Kongu nisu direktno ili odmah ugrožene, nova sigurnosna legislacija i kazneni zakon koji implicira (za djela subverzije, odcjepljenja i ‘suradnje s inozemnim političkim snagama’) može, npr. dovesti do kontrole propovijedi, kažnjavanja molitvenih bdijenja te zlostavljanja u bogoslužnim prostorima koji služe kao zaštita i pomoć prosvjednicima. Molim se da ovaj zakon ne potakne vladu na miješanje u unutarnje poslove vjerskih organizacija i pastoralne usluge koje nude društvu.”
Biskup je istaknuo i kako “sudjelovanje vjerskih organizacija u društvenim zbivanjima ne smije biti ugroženo”.
“Hoće li od sada vjerske vođe biti procesuirane zbog obrane ljudskog dostojanstva, ljudskih prava, pravde, slobode i istine? Već smo iskusili da, čim se pojave prijetnje slobodi, i vjerske slobode bivaju – prije ili kasnije – ugrožene.”
“Zbog ovih razloga, i u duhu proroka, mučenika i svetaca naše vjere, pozivam vas danas da molite za Hong Kong. Molite za vođe u Kini i Hong Kongu da održe obećanja o poštivanju temeljnih prava i sloboda. Sve vas pozivam da molite za mir.”