Pelješki most pred samim je završetkom. Iako će on s pristupnim cestama za promet biti otvoren vjerojatno početkom ljetne sezone, sam most trebao bi biti dovršen vrlo skoro. Najavljivalo se da bi to moglo biti već krajem siječnja, ali očito velik opseg posla i vremenski uvjeti koji trebaju biti dobri za obavljanje radova to još nisu dopustili.
Ovom prilikom podsjećamo na jedan možda zaboravljen detalj – činjenicu da Pelješki most ima svoje anđele čuvare! Naime, još 2015. pokrenuta je inicijativa da se s obje strane budućeg Pelješkog mosta postave skulpture anđela čuvara. Riječ je o Anđelu sv. Duje s neretvanske strane mosta, bliže Komarni i Splitu, koje pripadaju Splitskoj nadbiskupiji, i Anđelu sv. Vlaha s dubrovačke strane.
Oba anđela replike su originalnih, manjih anđela iz lepoglavske crkve koju su ukrasili pavlini, a koja je europski spomenik baroka 18. stoljeća nulte kategorije. Replike su izrađene od bronce, a visoke su oko metar i pol.
> Hrvatski inženjeri ugradili krunicu u Pelješki most: Pomolili smo se i stavili je na vrh
> Pelješki most uskoro gotov – Koliko smo čekali realizaciju ovoga projekta?
> Pelješki most u brojkama: Znate li koliko je dug, širok, koliko je koštao?
Originalne skulpture u lepoglavskoj crkvi djelo su baroknih umjetnika 18. stoljeća i rezultat mara kojeg su pavlini, djelujući u Hrvatskoj, uložili u ovu crkvu. Uz crkvu u kojoj se nalazi ovaj oltar stoji stari pavlinski samostan kojega su komunisti bili pretvorili u zatvor. U jednoj od ćelija bio je zatočen i zagrebački nadbiskup kardinal Alojzije Stepinac, čije proglašenje svetim hrvatski narod željno iščekuje.
Stepinac je iz ćelije poslao poruku: “Kada vam sve uzmu, ostaju vam dvije ruke, ako ih sklopite na molitvu, onda ste najjači”.
Upravo ta njegova poruka uklesana je na kamenu ispod postamenta anđela Duje. Na drugoj pak strani, ispod postamenta anđela Vlaha, stoji moto udruge “Gradimo Pelješki most“, a on glasi: “Anđeli su naše dvije ruke, a most je molitva da nam se poveže kopnena granica domovine”.
Ideja za postavljanje anđela čuvara Pelješkog mosta
Ideja postavljanja anđela potekla je od udruge “Gradimo Pelješki most” i njezine predsjednice Branke Šeparović. U veljači 2015., na blagdan Stepinčeva, skulpture su bile izložene u Zagrebu ispred katedrale, a u srpnju su postavljeni su u Komarni i na Brijesti – sa svake strane budućeg Pelješkog mosta.
> Pogledajte noćne snimke spajanja konstrukcije Pelješkog mosta!
> Zašto je Hrvatskoj važan Pelješki most kojega je Goldstein nazvao nepotrebnim?
Svečanosti otkrivanja i blagoslova skulptura Stepinčevih anđela Duje i Vlaha 2015. nazočili su splitsko-dalmatinski župan Zlatko Ževrnja i dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić.
U to vrijeme pitanje gradnje Pelješkog mosta još nije bilo riješeno. Podsjetimo, gradnja mosta zaustavljena je u vrijeme svjetske ekonomske krize dok je na vlasti bila vlada Jadranke Kosor, a dolaskom Milanovićeve vlade projekt izgradnje mosta je odbačen, i ugovor s dotadašnjim izvođačem raskinut.
> Je li rasvjeta na Pelješkom mostu protuzakonita?
> Pelješki most: ispituje se opterećenje kamionima od 40 tona
> Pelješki most: Što je bilo odlučujuće kod izbora izvođača radova?
Ova inicijativa pokrenuta je u vrijeme Milanovićeve vlade, a njezin je cilj, između ostalog, bio upozoriti na potrebu izgradnje Pelješkog mosta. No, za to je trebalo čekati još nekoliko godina. Ali – dočekali smo. Rješavanje pitanja gradnje najavljivao je Tomislav Karamarko, no natječaj za izgradnju raspisan je tek kasnije – godine 2017., za vrijeme Plenkovićeve vlade, a godine 2018. angažirana je kineska tvrtka koja upravo završava radove na mostu.
Jesu li anđeli pomogli da do gradnje dođe, prepuštamo mišljenju čitatelja. U svakom slučaju, oni ga i sada, kada je pred završetkom, s obje strane brižno čuvaju.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.