Brazil nikad nije izgubio startnu utakmicu na svjetskim prvenstvima

SAO PAULO, 11. lipnja 2014. (Hina) – Nogometna reprezentacija Brazila, protiv koje će Hrvatska u četvrtak u Sao Paulu otvoriti svjetsko prvenstvo, punih 80 godina nije poražena u prvoj utakmici svjetskog prvenstva.
Posljednji put peterostruki svjetski prvaci su izgubili u 1. kolu SP-a u Italiji davne 1934. godine od Španjolske 1-3. Nakon toga su Brazilci nanizali 15 pobjeda i dva neodlučena rezultata. Ukupno u dosadašnjih 19 svjetskih prvenstava Brazil je u prvim susretima izgubio samo dva puta. Na prvom SP 1930. od reprezentacije bivše države (1-2) i četiri godine kasnije protiv Španjolske.

Jedine dvije reprezentacije koje su nakon 1934. uspjele zaustaviti ‘Selecao’ bile su Jugoslavija (1974) i Švedska (1978). U susretu igranom u Frankfurtu Jugoslavija za koju su igrali Ivica Šurjak, Dražen Mužinić, Ivan Buljan i Jurica Jerković odigrala je 0-0, a među najboljim igračima utakmice bio je golman Veleža Enver Marić. Na tom prvenstvu Brazil je osvojio četvrto mjesto.

Četiri godine kasnije na SP-u u Argentini Brazil je n startu remizirao protiv Švedske 1-1. Šveđani su poveli golom Sjöberga u 37. minuti, a izjednačio je Reinaldo u 45. minuti. Brazil je u Argentini osvojio treće mjesto.

Hrvatska će drugi put u dvoboju 1. kola SP-a igrati protiv Brazila. ‘Vatreni’ i ‘Seleca’ su snage u uvodnoj rundi odmjerili i prije osam godina u Berlinu, a Brazil je slavio 1-0. Hrvatsku je srušio Kaka golom u 44. minuti.