Fifa proširila Svjetsko prvenstvo: Europa daje 16 reprezentacija, najviše profitirale Afrika i Azija u sudjelovanju 48 momčadi

Foto: fah

Svjetska nogometna federacija (FIFA) u četvrtak je objavila prijedlog koliko bi koja kontinentalna federacija trebala dati reprezentacija na SP 2026. godine, na kojem će umjesto dosadašnjih 32 sudjelovati 48 momčadi. Po tom prijedlogu Europa bi trebala dati 16 sudionika umjesto dosadašnjih 13.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog je sastavio Odbor za prošireni turnir svjetskog prvenstva, a konačnu odluku donijet će Fifino Vijeće na zasjedanju u Bahreinu u svibnju ove godine.

Prijedlog predviđa da Europa daje 16 reprezentacija, Afrika devet, Azija osam, Južna Amerika šest, CONCACAF zona (Sjeverna i Srednja Amerika te Karibi) šest i Oceanija jednu.

Za dva preostala mjesta borit će se šest reprezentaciju na turniru kojeg će organizirati domaćin SP-a. Na tom turniru neće biti reprezentacije iz Europe, konfederacija domaćina SP-a dat će dva predstavnika, a ostale konfederacije po jednog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, domaćin SP-a će se automatski kvalificirati, a konfederacija iz koje dolazi domaćin imat će jedno mjesto manje na SP-u.

Podsjetimo, u siječnju ove godine na prijedlog predsjednika Fife Giannija Infantina Fifino Vijeće donijelo je odluku o povećanju broja sudionika na svjetskim nogometnim prvenstvima sa 32 na 48 reprezentacija, počevši sa SP 2026. godine.

Po tom prijedlogu iz siječnja ove godine 48 reprezentacija bit će podijeljeno u 16 skupina sa po tri momčadi. U nokaut fazu plasirat će se po dvije ekipe iz svake skupine, odnosno ukupno 32 momčadi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosad je iz Europe dolazilo 13 reprezentacija, iz Afrike pet, Azija je davala četiri momčadi, Južna Amerika pet, a CONCACAF zona (Sjeverna i Srednja Amerika te Karibi) tri reprezentacije. Još dvije momčadi su dolazile iz interkontinentalnih kvalifikacija (dvoboj predstvanika CONCACAF zone i Oceanije, te Južne Amerike i Azije).

Povijest promjena formata natjecanja na svjetskim nogometnim prvenstvima

Povijest promjena formata natjecanja na svjetskim nogometnim prvenstvima:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SP 1930. u Urugvaju – 13 sudionika, jedna skupina od 4 reprezentacije i tri od 3, a pobjednici skupina ušli su u polufinale.

SP 1934. u Italiji – 16 sudionika, nokaut faza od početka do kraja.

SP 1950. u Brazilu – umjesto predviđenih 15 reprezentacija sudjelovalo je 13, koje su bile podijeljene u četiri skupine. Pobjednici grupa formirali su završnu skupinu od četiri reprezentacije koje su igrale međusobno i ona sa najviše bodova bila je prvak.

SP 1954. u Švicarskoj – 16 reprezentacija podijeljenih u četiri skupine, a u natjecanju po skupinama svaka je reprezentacija odigrala po dvije utakmice, umjesto po tri. Dvije najbolje iz svake skupine ušle su u nokaut fazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SP 1958. u Švedskoj – 16 reprezentacija podijeljenih u četiri skupine, a u natjecanju po skupinama svaka je reprezentacija odigrala po tri utakmice. Dvije najbolje iz svake skupine ušle su u nokaut fazu.

SP 1974. u Zapadnoj Njemačkoj – 16 reprezentacija podijeljenih u četiri skupine. Po dvije najbolje iz svake skupine ušle su u drugi krug gdje su formirane dvije skupine po četiri momčadi. Pobjednici skupina igrali su u finalu, a drugoplasirani za treće mjesto.

SP 1982. u Španjolskoj – 24 reprezentacije podijeljene u šest skupina. Po dvije najbolje iz svake skupine ušle su u drugi krug, gdje su formirane četiri skupine sa po tri momčadi, a pobjednici skupina ušli su u polufinale.

SP 1986. u Meksiku – 24 reprezentacije podijeljene u šest skupina. Po dvije najbolje iz svake skupine i četiri trećeplasirane ušle su u nokaut fazu.

SP 1998. u Francuskoj – 32 reprezentacije podijeljene u osam skupina. Po dvije najbolje iz svake skupine ušle su u nokaut fazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.