“Muškarci koji se predstavljaju kao žene se ne bi se trebale natjecati u ženskim sportskim disciplinama”, rekao je britanski premijer Boris Johnson televizijskim kućama u srijedu.
“Mislim da se biološki muškarci ne bi trebali natjecati u ženskim sportskim događajima. Možda je to kontroverzno za reći, ali čini mi se da je to razumno”, izjavio je Johnson.
“Također, mislim da bi žene trebale imati prostore – ili da je riječ o bolnicama, zatvoru ili svlačionicama – koji su posvećeni ženama. To je moje razmišljanje o ovom pitanju. Ako me to dovodi u sukob s nekima, onda ga moramo riješiti”, dodao je.
Istaknuo je da je “iznimno suosjećajan s ljudima koji žele promijeniti spol i da im treba pružiti maksimalnu moguću ljubav i podršku u donošenju tih odluka”.
Ta složena pitanja ne mogu se “riješiti jednim brzim, lakim zakonodavstvom”.
> Muškarcu koji se predstavlja kao žena zabranili nastup među ženama na britanskom prvenstvu
Čini se kako je pokret za „jednakost” nadahnuo “transrodne sportaše” da se pridruže timovima svog odabranog roda. A to često znači da se biološki muškarci natječu protiv bioloških žena u ženskim timovima. Ali u svijetu sporta, tvrde kritičari, jednakost spolova jednostavno ne postoji. S fiziološkog gledišta, postoji nejednakost između muškaraca i žena koju je jednostavno nemoguće izbrisati.
Na primjer, kada se radi o trčanju, muškarci su u načelu brži od žena. Kako je to objašnjeno u izdanju časopisa Runner’s World iz 2015.: „Na svakoj udaljenosti do maratona, razlika između svjetskih rekorda muškaraca i žena iznosi 9 do 10 % – a kod rekreacijskih je trkača razlika slična ili čak veća.”
> Plivačica u suzama: Muškarac koji se predstavlja kao žena izbacio je iz utrke
Atletske prednosti muškaraca
Profesor bioloških znanosti sa Sveučilišta Ohio, Chris Schwirian, rekao je za Runner’s World: „Muškarci postižu bolje rekorde na 100 do 800 metara uglavnom zato što muškarci u prosjeku imaju veću mišićnu masu, a velik su dio toga brzotrzajni (engl. fast-twitch) mišići, što im omogućuje da postižu veću snagu i brzinu i anaerobno proizvode energiju. Na svim udaljenostima većim od 800 metara glavni je uzrok razlike viši prosječni anaerobni prag muškaraca (VO2max), zato što oni u načelu imaju manje tjelesne masti, više hemoglobina i mišićne mase te veća srca i pluća nego žene.”
Muškarci u prosjeku imaju duže i veće kosti, što im daje mehaničke prednosti pred ženama, budući da imaju veću težinu, visinu i šire koštane okvire kao potporu mišićima. Njihove su kosti također gušće te imaju čvršće ligamente, što ih čini manje podložnima sportskim povredama.
> Sutkinja podnijela ostavku zbog ‘transrodne osobe’: ‘To je muško tijelo koje pliva protiv ženskog’
„Ako muškarci mogu tvrditi da su žene i ući u sport u kojem se smiju natjecati samo žene, tada je prilično izvjesno da će muškarci pobijediti,” piše Brandon Morse za časopis Federalist. „Sve pohvale, nagrade i priznanja bit će oduzeta ženama koje ih s pravom zaslužuju i dana muškarcu koji je zapravo varao tako što je stavio šminku, ubrizgao si hormone i rekao da je žena.“
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.