U Njemačkoj navijači dižu glas protiv Mundijala u Kataru na utakmici gdje je Borussia lako osvojila tri boda protiv Bochuma pobjedom 3:0. Navijači su pozvali na bojkot tog natjecanja.
“15,000 deaths for 5,760 minutes of football – shame on you”
Huge anti-#Qatar World Cup protests in the #Bundesliga this afternoon, including at #HerthaBSC & Borussia #Dortmund.
? @FasziFankurve #bvb #BoycottQatar2022 pic.twitter.com/7ZX4cCc0Cq
— Matt Ford (@matt_4d) November 5, 2022
U Berlinu je Bayern kao gost svladao Herthu 3:2, a tamo su navijači izvjesili poruku: “15 tisuća mrtvih za 5760 minuta nogometa. Sramite se.”
In den Farben getrennt, in der Sache vereint.#BoycottQatar2022 pic.twitter.com/JvE7iAY8pc
— DennisKBerlin (@DennisKBerlin) November 5, 2022
Problemi u Kataru
Već i sama činjenica da je Katar dobio domaćinstvo Svjetskog prvenstva izazvala je brojne osude. Mnoge demokratske države pozvale su na bojkot prvenstva jer se po njihovu mišljenju u Katru krše osnovna ljudska prava. Doduše pobunili su se najviše zbog kršenja prava radnika tijekom izgradnje stadiona.
U Katru vlada šerijatski zakon. Sam Katar je uveo određena pravila ponašanja navijačima pred početak Mundijala. Nije dozvoljeno javno iskazivati seksualnost i pravila su stroga prema homoseksualcima.
Ali u Kataru se krše brojna prava, prvenstveno prava žena, Human Rights Watch dokumentirao je kako diskriminirajući koncept “muškog skrbništva”, koji je ugrađen u katarski zakon, propise i praksu, i dalje ženama uskraćuje pravo da donose mnoge ključne odluke o svojim životima. Ženama je čak zabranjeno da budu skrbnici svoje djece, otežavajući im razvod, bez obzira na najbolji interes djeteta. Katar nema zakon o obiteljskom nasilju niti mjere za zaštitu preživjelih i kazneni progon njihovih zlostavljača. Nijedan zakon izričito ne zabranjuje ni tjelesno kažnjavanje djece.
> Svjetsko prvenstvo u Katru: Zašto se nogomet iskorištava za LGBT agendu u zemlji u kojoj se krše prava žena, obitelji, vjeroispovijesti, stranih radnika?
Strogo se kriminalizira izvabračni seks. Zakoni neproporcionalno utječu na žene, budući da trudnoća služi kao dokaz izvanbračnog seksa, a žene koje prijave silovanje mogu biti kazneno gonjene zbog dobrovoljnog seksa.
Katar je većinski muslimanska nacija. Vlada koristi sunitski zakon kao temelj svojih kaznenih i građanskih propisa. Strani radnici i turisti mogu se slobodno pridružiti drugim vjerama “sve dok su diskretni i ne vrijeđaju javni red ili moral”.
Katar je prošle godine okončao pauzu od dva desetljeća u primjeni smrtne kazne, usmrtivši nepalskog radnika migranta, objavljeno je u izvješću Amnesty Internationala.
Kršila su se prava radnika tijekom izgradnje stadiona, ali i drugih stranih radnika.
Tko će se zauzeti za žene, obitelji, kršćane ili diskriminirane radnike u ovoj zemlji?
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.