Smrad u Novom Zagrebu osjeti se već danima: ‘Tomašević još nema rješenje za biootpad’

jakuševec tomašević
Foto: Snimka zaslona, Fah; Fotomontaža; Narod.hr

Stanovnici gradske četvrti Novi Zagreb – isto danima se žale na smrad s deponija Jakuševec. Mjerna stanica kvalitete zraka Zagreb 3, postavljena u Dugavama, jedina je koja danima pokazuje loše rezultate. I dok je u ostalim dijelovima grada, prema mjerenjima, zrak dobre do prihvatljive kvalitete, Zagreb 3 pokazuje crveno, odnosno lošu kakvoću, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očito je da je riječ o utjecaju odlagališta, koje je, uz promet, drugi faktor koji se odražava na njihove pojačane vrijednosti. Nepovoljne su za zdravlje, a još je gore to što se neki njihovi nepovoljni utjecaji osjete odmah, dok se drugi dugoročno nagomilavaju u organizmu. Šteta je što se ne čini nikakav napredak u poboljšanju sustava gospodarenja otpadom u Zagrebu čiji bi rezultat bio čišći zrak. U slučaju otpada popravljanje kvalitete može nastupiti relativno brzo, dok je s prometom to puno teže postići. Pravilnijim odlaganjem i boljim postupanjem s otpadom to bi se brzo riješilo, no nažalost okolnosti su takve da se ide prema lošijim umjesto prema boljim rješenjima “, govori bivši ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović.

> Dr. sc. Dobrović o Tomaševićevoj ‘ekologiji’: Na djelu je neka vrsta prijevare

Otvoreno pismo

U ime 100.000 stanovnika gradske četvrti Novi Zagreb – istok gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću otvorenim se pismom obratila bivša vijećnica Mirela Mikić Muha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nemojte mi govoriti kako nije izmjereno ništa alarmantno, kako ne bi trebalo biti većih problema s disanjem, jer takva kvalifikacija vrijeđa zdrav razum svakoga tko trpi kontinuirani smrad u mom i okolnim naseljima. Riječ je o osnovnoj, najosnovnijoj životnoj funkciji”, navodi i pita što čini da zaštiti osjetljivu populaciju, djecu i starije.

“Gospodine gradonačelniče, uzrok zagađenja i smrada najviše je kompostana jer ona uopće nije građena za prihvat kućnog biootpada, novo smeće na deponiju koje se zbog novog režima dovoza više ne prekriva pravovremeno zemljom, drobilice, uz još neke, sada već manje izražene zagađivače”, ustvrdila je Mikić Muha.

Posljedica ‘kontaminiranog’ biootpada?

“Jučer sam došao s posla oko 16 sati. Na dvorištu se nije dalo sjediti, a u kući nismo mogli otvarati prozore. Po mirisu razaznajem da to nije smrad miješanog otpada, već “kontaminirani” biootpad koji se odvozi na brdo. Zato se i tako osjeti, ne samo na Jakuševcu nego i kilometrima dalje, jer je brdo visoko 50 metara, a strujanja zraka ondje su kao na Sljemenu, i kada se taj biootpad doveze na brdo u onim vrećicama i razdere, užasno smrdi”, govori Ratko Bedeković, predsjednik Udruge za zaštitu okoliša Jakuševec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je sve to posljedica nastavka prakse odlaganja biootpada na za to nepredviđena mjesta, drži i Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada.

“Neupitno je da Grad još nema rješenje za biootpad. Već godinu dana ne konzumiraju se ugovori koje ima s privatnicima i zbog toga se sve ovo događa “, kaže Pavlović te dodaje kako kompostana na Jakuševcu ima kapacitet obraditi 30 tona biootpada dnevno, a stiže između 90 i 120.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.