Odbrojavanje počelo: Koliko će hrvatskih sportaša i sportašica nastupiti za godinu dana na ZOI u Pjončangu?

Foto. fah

Na središnjem trgu u Pjongčangu u utorak je postavljen sat na kojem je započelo službeno odbrojavanje do početka Zimskih olimpijskih igara koje će se točno za godinu dana održati u tom južnokorejskom gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obilježavanje 365 dana do početka ZOI u Južnoj Koreji iskoristio je i Hrvatski olimpijski odbor (HOO) predstavivši ‘Projekt Pjončang’.

Na osnovi postignutih rezultata na prethodnim ZOI Soči 2014. i rezultata na europskim i svjetskim prvenstvima te drugim velikim natjecanjima u proteklom razdoblju, procjenjuje se da bi hrvatski sportaši mogli nastupiti u četiri do pet sportova, s minimalno 10, a maksimalno 18 sportaša.

Do sada je najviše hrvatskih sportaša na zimskim OI nastupio u Torinu, njih 24, a najmanje predstavnika imali smo 1992. u Albertvilleu, četvero.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi objekti za početak natjecanja su spremni. Sportaši će biti smješteni u dva olimpijska sela, jedno će biti u Pjončangu, a drugo u Gangneungu na obali. Domaćini trenutačno imaju malo problema sa smještajem gostiju izvan sela jer nedostaje smještajnih kapaciteta, ali će u idućih godinu dana i to riješiti,” istaknuo je Damir Šegota, šef hrvatske Misije i pomoćnik glavnog tajnika za olimpijski program.

Hrvatska je do sada na ZOI osvojila 11 medalja pri čemu četiri zlata, šest srebrnih, te jednu brončanu medalju. Međutim, deset medalja su osvojili Janica i Ivica Kostelić. Janice u Koreji sigurno neće biti, a pitanje je hoće li nastupiti i Ivica.

“Mislim da smo svi svjesni da su rezultati koje smo postizali posljednjih desetak godina na čelu s Janicom i Ivicom, Anom Jelušić, Nikom Fleiss i drugim sportašima da su sada teško ostvarivi i nerealno je očekivati velike rezultate što se tiče plasmana,” naglasio je Šegota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Natjecanja će se, osim u Pjongčangu, održati i u Gangneungu te Jeongseonu. Na programu ZOI je sedam sportova i 15 sportskih grana – biatlon, bob (bob i skeleton), curling, hokej na ledu, sanjkanje, klizanje (umjetničko klizanje, brzo klizanje, brzo klizanje na kratke staze), skijanje (alpsko skijanje, skijaško trčanje, akrobatsko skijanje, nordijska kombinacija, skijaški skokovi i snowboard)

Na Igrama se očekuje više od 90 zemalja – sudionica, preko 26.000 sudionika, od čega više od 6.000 sportaša i pratećih službenih osoba, 20.000 gostiju i pripadnika medija…

Grad Pjongčang i okrug u pokrajini Gangwon s ukupno 43,706 stanovnika, smješten je u planinama Taebaek, 180 km istočno od Seula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka o domaćinu ovih zimskih olimpijski igara donijeta je u srpnju 2011. godine, a u konkurenciji su bila još dva grada, francuski Annecy i njemački München.

Republika Koreja posljednji je puta bila domaćin OI prije gotovo trideset godina (ljetne OI igre Seul 1988.), iako se u međuvremenu kandidirala dva puta za domaćinstvo zimskih olimpijskih igara, koje su se održale 2012. (Vancouver) i 2014. (Soči).

OLIMPIJSKI KANDIDATI ZOI PJONGČANG 2018.

TOP OLIMPIJSKI KANDIDAT
Alpsko skijanje
Ivica Kostelić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POTENCIJALNI “A” OLIMPIJSKI KANDIDATI
Alpsko skijanje
Natko Zrnčić-Dim
Filip Zubčić

Snowboard
Lea Jugovac

POTENCIJALNI “B” OLIMPIJSKI KANDIDATI

Alpsko skijanje
Leona Popović
Matej Vidović
Istok Rodeš
Elias Kolega
Samuel Kolega
William Vukelić

Skijaško trčanje
Vedrana Malec
Gabrijela Skender
Edi Dadić

Bob
Dražen Silić – bob

Sanjkanje
Daria Obratov – singl

Biatlon
Filip Petrović

Snowboard
Tino Stojak
Umjetničko klizanje
Lana Petranović

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.