Olimpijske igre: Športaši izbjeglice moći će se natjecati u Riju pod olimpijskom zastavom

Vrhunski šortaši izbjeglice koji nemaju domovinu moći će se natjecati na olimpijskim igrama 2016. u Rio de Janeiru pod olimpijskom zastavom, izjavio je predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach pred Općom skupštinom UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija koju podržava 180 od 193 zemlje članice UN-a poziva na poštivanje Olimpijskog primirja sedam dana prije početka olimpijskih igara u Riju, koje traju od 5. do 21. kolovoza, do sedam dana nakon završetka Paraolimpijskih igara (7. do 18. rujna).

“Olimpijske igre su vrijeme kada su rođene vrijednosti tolerancije, solidarnosti i mira”, kazao je Bach. “To je vrijeme kada se međunarodna zajednica okuplja kako bi se natjecala u miru. U olimpijskom selu vidimo toleranciju i solidarnsot i najčistijem obliku. Športaši iz svih 206 zemlja članica olimpijskog pokreta žive u harmoniji i bez ikakvog oblika diskriminacije”, dodao je Bach.

Europa se trenutačno bori s ogromnim priljevom migranata i izbjeglica koje bježe pred siromaštvom i ratom na Bliskom Istoku, Africi i Aziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ovom trenutku ni jedan od tih športaša ne bi imao izglede za nastup na OI čak i da se kvalificirao na temelju športskih rezultata jer sa statusom izbjeglice nema domovinu i nacionalni olimpijski odbor koje predstavlja”, istaknuo je predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora.

“Bez reprezentacije, bez zastave, bez himne, ti će športaši izbjeglice biti dobrodošli na olimpijskim igrama s olimpijskom zastavom i olimpijskom himnom. Imat će dom zajedno s 11.000 drugih športaša iz 206 članica olimpijskog pokreta u olimpijskom selu,”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.