Sramotno: Nepoznati pripadnik Delija mokrio po spomeniku hrvatskom domoljubu Ludvigu Pavloviću

Foto: Twitter

Na društvenim mrežama buru je podigla sramotna fotografija još uvijek nepoznatog muškarca kako mokri po spomen obilježju ubijenom hrvatskom domoljubu Ludvigu Lutki Pavloviću u Studenim Vrilima kraj Tomislavgrada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još nije poznato tko je taj muškarac, ali nosi kratke hlače sa oznakama nogometnog kluba ‘Crvena zvezda’, što pokazuje da bi moglo biti riječ o pripadniku Delija i na Twitteru ima brojne velikosrpske istupe.

Tko je bio Ludvig Pavlović?

Bio je najmlađi pripadnik Bugojanske skupine koja je organizirana s ciljem da sruši komunistički režim nakon sloma Hrvatskog proljeća. Skupinu je činilo 19 pripadnika hrvatskog iseljeništva. Pavlović se zajedno s ostatkom skupine pripremao za to u Austriji, a u Jugoslaviju su zajedno ušli 20. lipnja 1972. preko Dravograda. Ubrzo su otkriveni i došlo je do borbe sa pripadnicima JNA, TO i milicije, te se skupina razbila na manje dijelove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pri prijelazu prometnice za Grahovo upali su u zasjedu pričuvnog sastava milicije u kojoj je poginuo Miletić, a Pavlović ranjen zajedno s dvojicom milicajaca. U toj akciji je i uhićen. U borbama je poginulo ukupno 15 pripadnika Bugojanske skupine, a ostala četvorica, zajedno s Pavlovićem, su zarobljena.

Vojni sud u Sarajevu ga je nakon uhićenja, zajedno s drugim pripadnicima skupine, Mirkom Vlasnovićem, Đurom Horvatom i Vejsilom Keškićem, osudio na smrt 21. prosinca 1972. Zbog njegove malodobnosti, Josip Broz Tito mu je smanjio kaznu na osam godina samice i 12 godina strogog zatvora. Ostala trojica pripadnika skupine su strijeljana nakon izricanja presude.

Pavlovićeva obitelj je bila sustavno maltretirana od komunističkih represivnih vlasti. Niz godina bili su uvjereni da je im je sin Ludvig mrtav. Kada su doznali da je u zatvoru bilo im je zapriječeno posjetiti ga. Otac je više puta pretučen u zgradi Službe državne sigurnosti u Mostaru zbog čega je umro 1980., a bratu Iki koji je jednom prilikom htio zaštititi oca od batina milicajac kundakom razbio glasnice. Iko je tada imao samo 16 godina, a zbog stalnog maltretiranja i batina pobjegao je u Njemačku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pavlović je sedam i pol godina samice odslužio u Zenici, nakon čega je premješten u Sremsku Mitrovicu, gdje je ponovno bio u samici osam mjeseci zbog tučnjave sa zloglasnim kriminalcem i UDB-inim ubojicom Željkom Ražnjatovićem Arkanom, kasnijim časnikom srpske vojske.

Dana 18. rujna 1991. poginuo je Ludvig Pavlović, posljednji preživjeli „bugojanac“ iz skupine koja je pokušala 1972. podići oružani ustanak protiv komunista. Stradao je kad je skupina Hrvata u Hercegovini napala konvoj JNA.

Muškarac mokrio i po drugim spomenicima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zapišavanje groba Ante Pavelića u ime BalšeBožovića, Dubravke Stojanović i drugih komunista kome smeta heroj Blagoje Jovović”, stoji u njegovoj objavi na Twitteru pod nadimkom Ahil, piše dnevnik.ba

Što kaže zakon?

Kazneni zakon FBiH, u članku 379, za djelo “povrjeda mira pokojnika”, odnosno, tko neovlašteno prekopa, razruši, ošteti ili na drugi način grubo oskvrne grob ili drugo mjesto ukopa ili spomen na umrle, predviđa novčanu kazni ili kaznu zakona do jedne godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, isti zakon u članku 163, “Izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti”, za onog počinitelj koji “javno izaziva ili raspaljuje narodnosnu, rasnu ili vjersku mržnju, razdor ili netrpeljivost među konstitutivnim narodima i ostalima koji žive u Federaciji”, kaznu zatvora od jedne do pet godina, a za onog tko “izlaže poruzi narodnosnih, etničkih ili vjerskih simbola, oštećenjem tuđih simbola, skrnavljenjem spomenika, spomen-obilježja ili grobova”, predviđena je kazna zatvora od jedne do osam godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.