Novi glavni tajnik Zagrebačkog sportskog saveza je Tomislav Stojak, nekada zastupnik u Zagrebačkoj gradskoj skupštini. Koliko se reduciranim novčanim sredstvima mogu financirati sportski projekti u metropoli i je li grad Zagreb stvarno digao ruke od nekih velikih međunarodnih natjecanja u metropoli?
Stojak: ‘Na ovu se poziciju može doći samo putem javnog natječaja’
– Meni je izuzetna odgovornost što sam imenovan na ovu poziciju, na ovu se poziciju može doći samo putem javnog natječaja, imenovan sam na ovu poziciju na mandat od 4 godine, istaknuo je na početku gostovanja u Studiju 4 Tomislav Stojak.
Rekao je da je osnovni zadatak postaviti jasnije kriterije za financiranje sporta u gradu Zagrebu, iskomunicirati to sa sportskim savezima i tajnicama.
– Naravno, potrebno je slušati potrebe sportaša i njihovih trenera. Kako bi u 2023. ušli ne samo s većim financijskim sredstvima, nego i s boljom organizacijom i boljim upravljanjem.
‘Ne mogu reći je li sjeo za stol s predstavnicima GNK Dinamo’
Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba, bio je na utakmici Dinamo – Rijeka.
– Dobro je da je bio na jednoj od utakmicama Dinama. Ne mogu reći je li sjeo za stol s predstavnicima GNK Dinamo. Dobivam informacije da se razgovara, grad Zagreb je po pitanju stadiona oformio radnu skupinu koja ima zadatak osmisliti projekt stadiona. Mi nismo uključeni u razgovore, ali smo tu ako ima trebaju stručne podloge, za bilo kakve smjernice za izgradnju stadiona. Ima jako puno stručnjaka i eksperata koji mogu pomoći u razvoju sporta u Zagrebu, dodaje.
Pozvao je gradsku vlast da što više uključe Zagrebački sportski savez vezano uz pitanja razvoja sporta u glavnom gradu.
– O modelu izgradnje stadiona u Maksimiru sigurno će se morati razgovarati, tu će se nešto morati pitati i financijske stručnjake i sve ostale, Grad će morati koji model želi. Kao Dinamovac, kao netko tko je rođenjem određen da je Dinamovac, koji je cijeli život na stadionu, emotivno ću reći stadion odmah i sad.
No, ako gledamo razumno, moramo vidjeti koji će biti model gradnje stadiona, koji je najpovooljniji za građane, koji iziskuje najmanje sredstava. Da li je to javno-privatno partnerstvo, da li je to neki drugi model, da li su to investitori, to struka mora reći. Stadion i manja multifunkcionalna dvorana, za druge sportove, javni i komercijalni sadržaju, sve ono što razvijene zemlje zapadne Europe već odavno rade, moramo i mi primijeniti na primjeru stadiona u Maksimiru i nadam se da će u tom smjeru ići razgovori između grada i kluba, dodaje.