Afričke države traže odštetu za robovlasništvo

odštetu
Foto: iStock

Predsjednik Gane Nana Akufo-Addo zatražio je nedavno odštetu za ropstvo i kolonijalizam, što je zahtjev koji se sve glasnije čuje iz afričkih i karipskih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odšteta za transatlantsko ropstvo i kolonijalizam već je odavno trebala biti podmirena, poručio je Akufo-Addo na međunarodnoj konferenciji o povijesnim nepravdama održanoj u Accri, izvijestio je portal Africa News.

Pozivajući na stvaranje zajedničke fronte koja bi poduprla taj zahtjev, predsjednik Gane podsjedio je da su neki zapadni čelnici već odlučili priznati nepravdu kolonijalizma u Africi, a muzeji su počeli vraćati ukradena afrička blaga i artefakte.

Već ranije uputio zahtjev za odštetom

Međutim, koncept financijske odštete zbog trgovine milijuna robova iz zapadne i središnje Afrike ostaje nejasan, podsjetio je Akufo-Addo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Papa u DR Kongu: Ne možemo se naviknuti na krv koja već desetljećima teče ovom zemljom

On je već ranije na na zasjedanju opće skupštine Ujedinjenih naroda zatražio jasnije priznanje kolonijalnog izrabljivanja.

“Nikakva količina novca ne može vratiti štetu uzrokovanu transatlantskom trgovinom robljem i njezinim posljedicama. Ali sigurno je to pitanje s kojim se svijet mora suočiti i koje više ne može ignorirati”, rekao je Akufo-Addo na konferenciji o reparacijama s afričkim čelnicima u Accri.

“Čak i prije nego što se zaključe pregovori o odšteti, cijeli afrički kontinent zaslužuje službenu ispriku europskih zemalja uključenih u trgovinu robljem”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Valjan zahtjev za pravdom’

Akufo-Addo je pozvao Afriku da surađuje s Karibima kako bi utvrdila iznos odštete, dodavši kako je to “valjan zahtjev za pravdom”.

>27. siječnja 1416. – Dubrovčani prvi u Europi zabranili trgovinu robljem!

Opisujući ropstvo i kolonijalizam kao “mračno razdoblje Afrike”, predsjednik Komora i Afričke unije Azali Assoumani izjavio je kako utjecaj toga vremena još uvijek “izaziva kaos u našem stanovništvu”.

Portal podsjeća kako je njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier nedavno izjavio kako osjeća sram zbog zločina počinjenih tijekom kolonijalne vladavine njegove zemlje u Tanzaniji, a britanski list The Guardian ispričao se zbog uloge svojih utemeljitelja u transatlantskom ropstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadne zemlje sve češće vraćaju blago i predmete odnešene iz Afrike. Primjerice, Nigerija je u procesu vraćanja tisuća metalnih ploča, skulptura i predmeta iz razdoblja od 16. do 18. stoljeća koji su opljačkani iz drevnog kraljevstva Benina i našli se u muzejima i u posjedu skupljača umjetnina diljem SAD-a i Europe.

>(VIDEO, FOTO) Dr. Markić: Temelj robovlasništva bila je neistina da ‘crnac nije čovjek’, temelj pobačaja je neistina da ‘nerođeno dijete nije čovjek’

Benin je prošle godine upriličio izložbu umjetničkih djela i blaga koje mu je Francuska vratila nakon dvogodišnjih pregovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.