Američki Kongres prihvatio vojni proračun od rekordnih 886 milijardi dolara

proračun
Foto: iStock

Američki je Kongres sredinom prosinca donio obrambeni proračun koji predviđa rekordni iznos i veći je za tri posto od prošlogodišnjega. Posljednjih su se godina snažno povećali izdatci za obranu na svjetskoj razini, a Amerika u te svrhe izdvaja daleko veće iznose od svih drugih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Senat je sa 87 glasova za i samo 13 glasova protiv odobrio vojni proračun, koji je kasnije potvrdio i Zastupnički dom.

Međutim, u Zastupničkom domu prijedlog nije prošao tako glatko. Za prijedlog je glasovalo 310 zastupnika, a protiv su bila 73 republikanca i 45 demokrata.

Zakon o obrani, “National Defense Authorization Act” (NDAA) ove godine težak je 886 milijardi dolara, tri posto više nego prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zastupnički dom SAD-a prihvatio vojni proračun s odredbama koje štite pravo na život

Proračun koji se u obliku zakona prihvaća svake godine, predviđa povišice plaća za vojsku i civile zaposlene u vojnim strukturama za ukupno 5,2 posto, zatim kupnju oružja i opreme te političke mjere poput potpore Ukrajini i Tajvanu.

Nisu prihvaćene odredbe o financiranju pobačaja i skrbi za ‘transseksualce’

Tekst zakona o vojnom proračunu ima čak 3.100 stranica i njime se utvrđuju brojna pitanja. Tijekom procedure iz njega su brisane odredbe o financiranju pobačaja ili medicinske skrbi za ‘transseksualne’ pripadnike vojske.

Demokrati su dugo ustrajali na odredbama o financiranju pobačaja ili posebne medicinske skrbi, ali su na kraju morali odustati od njih zbog bojazni da bi zakon mogao biti odbačen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predviđen je nastavak američke pomoći Ukrajini do kraja 2016., ali u znatno smanjenom opsegu, što upućuje na promjenu američke strategije prema Ukrajini.

Ukrajina zasad na čekanju

Iznos pomoći Ukrajini u idućoj proračunskoj godini bit će 300 milijuna dolara godišnje. Usporedbe radi, predsjednik Joe Biden tražio je 61 milijardu dolara. No o tome paketu još će se posebno pregovarati.

Pomoć Ukrajini zasad je žrtvovana za unutarnjopolitičke ciljeve, jer su Republikanci blokirali zahtjev za pomoći uvjetujući ga pooštrenjem imigracijske politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Mijenja li se slika rata u Ukrajini? Kako u Americi izgleda debata za ili protiv pomoći Ukrajini

Kad je riječ o političkoj dimenziji proračuna, u tekstu se spominje jačanje “američkih pozicija odvraćanja i obrane u indopacifičkom području”. Time se signaliziraju mjere suprotstavljanja jačanju kineskog utjecaja.

Nastavlja se sporni nadzor stranaca u inozemstvu

Zakon o vojnom proračunu predviđa i kratkoročno produljenje spornih mjera elektroničkog nadzora stranaca izvan SAD-a.

Ravnatelj FBI-a Christopher Wray zahtjev za nastavkom mjera podkrijepio je tvrdnjom da bi njihov prestanak bio ravan jednostranom razoružanju.

Proračunska sredstva za obranu općenito su posljednjih godina snažno porasla u cijelome svijetu. Za 2022. ona iznose 2,2 bilijuna dolara, što je za 3,7 posto više nego godinu ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveće povećanje zabilježeno je u europskim državama i to za 13 posto, izračunao je švedski institut za mirovne studije Sipri.

SAD prvi u svijetu po vojnim izdatcima, slijede Kina i Rusija

Najveće izdatke za obranu imaju Sjedinjene Države. Njihov udio u globalnim vojnim izdatcima iznosi 39 posto. SAD na vojsku troši triput više od Kine, za koju se predviđa da izdvaja 292 milijarde dolara. Na treće je mjesto s petoga izbila Rusija, koja je vojne izdatke povećala za 9,2 posto na 86,4 milijarde dolara, koliko se procjenjuje.

>Militarizacija Japana i pacifičke regije – je li Pacifik područje slijedećeg velikog sukoba?

Na četvrtom i petom mjestu po vojnim izdatcima nalaze se Indija i Saudijska Arabija, a slijede ih Velika Britanija i Njemačka.

Ukupni izdatci za obranu procjenjuju se na 2,2 posto svjetskog bruto domaćeg proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.