Atif Dudaković i još 16 pripadnika Petog korpusa Armije BiH optuženi za ratne zločine, tužiteljstvo ima 447 svjedoka

Foto: Fah

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je u četvrtak kako je podignulo optužnicu protiv Atifa Dudakovića, umirovljenog generala Armije BiH i ratnog zapovjednika njezinog Petog korpusa, čiji su pripadnici branili bihaćko područje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dudakovića i još 16 pripadnika Petog korpusa optuženi su za ratne zločine na području Bosanske krajine.

24. rujna 1991. Lovinac – je li napadom zapovijedao Atif Dudaković i zna li to DORH?

Tko je Atif Dudaković i zašto je trebalo toliko vremena da se podigne optužnica?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optužnica se odnosi na kazneno djelo ubojstva oko 300 osoba, progone i zlostavljanja civila i ratnih zarobljenika kao i uništenje 38 pravoslavnih crkava i drugih vjerskih objekata.

Uz Dudakovića su optuženi Ekrem Dedić, Sanel Šabić, Ibrahim Šiljedić zvani Šiljo, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Hasan Ružnić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Alešević, Husein Balagić, Ale Hodžić, Edin Domazet, Ejub Konježić zvani Ejko i Šeširdžija, Ibrahim Nadarević i Said Mujić.

Svi oni terete se za kaznena djela zločina protiv čovječnosti počinjena na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa, Sanski Most i ratni zločin protiv civilnog stanovništva na području općina Bihać i Cazin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio optužnice protiv Dudakovića odnosi se na ratne zločine počinjene nad žrtavama bošnjačke nacionalnosti, pripadnicima i pristalicama postrojbi tzv. autonomne pokrajine Zapadna Bosna koju je utemeljio Fikret Abdić.

Iz Tužiteljstva BiH su najavili kako će krivnju optuženih, ukoliko optužnicu potvrdi Sud BiH, dokazivati pozivanjem 447 svjedoka i šest stručnih vještaka te prilaganjem više od tisuću materijalnih dokaza.

Dudaković u BiH slovi kao jedan od heroja obrane zemlje tijekom rata od 1992-1995. Po okončanju ratnih sukoba bio je i na dužnosti zapovjednika zajedničkog stožera Vojske Federacije BiH. Nakon toga je umirovljen i od tada razmjerno povučeno živi u Bihaću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.