Australci izlaze na izbore: glasovanje im je obavezno, a mogu glasovati i dopisno

epa07577464 An undated handout photo made available by the Australian Antarctic Division (AAD) on 17 May 2019 shows expeditioners lining up to vote at Davis research station, Antarctica. Expeditioners at Mawson, Casey and Davis Stations in Antarctica have started voting in the 2019 Australian federal election. EPA/AAD/GREG STONE HANDOUT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Birališta u Australiji otvorena su u subotu za oko 11 milijuna Australaca koji biraju novi parlament, čime se završila 36-dnevna kampanja usredotočena na klimatske promjene i gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnički dom ima 151 zastupnika, a stranka koja dobije većinu formira vladu.

Australci biraju i polovicu od ukupno 76 senatora. Izbori za polovicu Senata održavaju se svakih šest godina.

Premijer Scott Morrison, čelnik liberalne stranke, ima jakog suparnika u glavnoj oporbenoj Laburističkoj stranci, koju vodi bivši sindikalni vođa Bill Shorten.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zadnjim izbornim anketama, Laburisti, stranka lijevog centra, s 51 posto u tijesnoj je prednosti pred Morissonovom konzervativnom liberalno-nacionalnom koalicijskom vladom kojoj se predviđa 49 posto.

Stranka koja osigura većinu moći će formirati vladu na najviše tri godine.

Morrison (51), preuzeo je premijersku dužnost u kolovozu nakon unutarstranačkog revolta prema Malcolmu Turnbullu, koji je osvojio zadnje izbore 2016. s razlikom od samo jednog mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morrison je u kampanji obećao niže poreze i fokusirao se na upravljanje gospodarstvom, zahvaljujući svojem iskustvu ministra financija što je bio do kolovoza prošle godine. Obećava da će iduće godine ostvariti proračunski suficit. To bi bilo prvi put od 2008. kada je svijet zahvatila globalna financijska kriza.

Shorten poručuje da će njegova laburistička vlada više izdvajati za skrb o djeci, zdravstvo i obrazovanje i obećava da će povećati plaće i poreze bogatašima.

Obojica su najavila velika izdvajanja za razvoj prometne infrastrukture i energetske projekte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obojica imaju slične politike kada je riječ o zaštiti granica i nacionalnoj sigurnosti, iako se laburisti manje protive imigrantima, obećavajući ubrzano preseljenje izbjeglica koji su od 2013. smješteni na pacifičkim otocima Manusu i Nauruu.

Treća najveća stranka u zemlji, Zeleni, fokusirana je na klimu, okoliš, obnovljivu energiju i izbjeglice. No vjerojatno će dobiti samo jednog ili dvoje zastupnika.

Uspon neovisnih kandidata i nekoliko manjih desnih stranaka mogli bi zadati glavobolje dvojici glavnih kandidata neovisno o tome tko pobijedi.

Desna stranka Jedna nacija, koju predvodi protivnica imigracije Pauline Hanson, uživa veliku potporu u ruralnim dijelovima Queenslanda, a Stranka ujedinjene Australije, nepredvidivog milijardera Clivea Palmera, već je potrošila milijune u kampanji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji i nekoliko progresivističkih neovisnih kandidata koji dobro stoje u ispitivanjima javnog mnijenja.

Više od 4 milijuna od ukupno 16, 4 milijuna glasača s pravom glasa već je glasalo, rekao je glasnogovornik australskoga izbornog povjerenstva. Očekuje se da će milijun glasova doći poštom.

Birališta su u istočnim državama otvorena u 8 sati po lokalnom vremenu, a zatvorit će se u 18 sati.

Zadnja izborna mjesta zatvorit će se 3,5 sata poslije – na Kokosovim otocima u Indijskom oceanu.

Glasovanje je u Australiji obavezno, kazna za neodaziv na glasanje je 20 australskih dolara (14 američkih dolara).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.