Biden želi ‘zdrobiti srce’ IS-a u Iraku i u Siriji

Američki potpredsjednik Joe Biden rekao je u ponedjeljak da treba “zdrobiti srce” skupine Islamske države (IS) u Iraku i u Siriji kako “njezin otrov više ne bi kolao” po Bliskom istoku i ostatku svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo zdrobiti srce Daesha (arapska kratica za IS) u Iraku i u Siriji kako njegov otrov više ne bi kolao po tom području i u ostatku svijeta”, rekao je Biden pred stotinama američkih i savezničkih vojnika okupljenih u bazi Al Dafri blizu Abu Dabija.

“Ta borba će potrajati, ali smo odlučni nastaviti je sve dok ne iskorijenimo to zlo i iskorijenit ćemo ga”, dodao je.

Nešto ranije je u razgovoru za dnevnik The National isključio mogućnost vojnog rješenja sirijskog sukoba, rekavši da treba raditi na političkom rješavanju, “koliko god ono bilo teško”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove izjave dolaze u času kad se u četvrtak u Ženevi očekuje nastavak neizravnih pregovora sirijskog režima Bašara al Asada i pobunjenika.

“Čitavom svijetu mora biti jasno: koliko god bilo teško, moramo i dalje tražiti političko rješenje”, rekao je Biden, koji je tijekom noći doputovao u Abu Dabi, prvu postaju svog putovanja tijekom kojega će posjetiti i Izrael i Zapadnu obalu.

Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati su poručili da su spremni poslati kopnene snage u Siriju “pod američkim zapovjedništvom” radi borbe s IS-om. Ujedno, Rijad opetovano ističe da Asad mora otići “ili pregovorima, ili silom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biden je 23. siječnja u Istanbulu spomenuo mogućnost “vojne operacije” u Siriji ako mirovni pregovori ne uspiju, ali je Bijela kuća poslije pojasnila da je mislio samo na akcije koje se sada vode protiv IS-a.

U razgovoru za National Biden je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je primirje između pobunjenika i prorežimskih snaga, premda “krhko”, “znatno smanjilo razinu nasilja”.

Što se tiče šijitskog Irana, Biden je uzeo na znanje zabrinutost sunitskih monarhija u Perzijskom zaljevu, koje redovito upozoravaju na “destabilizacijsko djelovanje” Teherana u arapskim zemljama kao što su Sirija, Libanon, Jemen i Irak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Potpuno shvaćamo kakve izazove (Teheran) stavlja pred regiju”, rekao je, napominjući da bi stanje bilo “puno” opasnije da SAD i svjetske sile nisu lani potpisale nuklearni ugovor s Iranom.

Na kraju je istaknuo da je njegovoj zemlji “jasno s kakvim se teškoćama” susreću monarhije u Perzijskom zaljevu koje su zabrinute i zbog američkog povlačenja. “Mogu vam poručiti da će SAD poštovati svoje obveze u regiji”.

Biden se u ponedjeljak navečer treba sastati s prvim čovjekom Abu Dabija, Mohamedom ben Zajed al – Nahjanom, a u utorak s vladarom Dubaija, šeikom Mohamedom ben Rašedom al Maktumom.

U ponedjeljak je posjetio veliku džamiju šeika Zajeda u Abu Dabiju i Masdar City, ogledno naselje za korištenje obnovljivih izvora energije.

Washington opovrgava gradnju zračnih baza na sjeveru Sirije

Pentagon je u ponedjeljak opovrgnuo tvrdnje sirijskih dužnosnika prema kojima Washington gradi dvije zrakoplovne baze na sjeveru Sirije u sklopu ofenzive protiv organizacije Islamska država (IS) .

“Ne gradimo ih i ne služimo se zrakoplovnim bazama u Siriji”, rekao je glasnogovornik Pentagona kapetan Jeff Davis.

Vojni i dužnosnici sirijskih obavještajnih službi su posljednjih tjedana tvrdili da Sjedinjene Države grade zrakoplovnu bazu u Rmeilane u pokrajini Hassake i jednu bazu blizu grada Kobane.

Sjedinjene Države su objavile u jesen prošle godine da raspoređuju mali kontingent od oko 50 članova specijalnih snaga na sjeveroistoku Sirije za podršku zračnim bombardiranjima ultraradikalnih džihadista IS.

Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR) je u siječnju naveo da je pista za slijetanje zračne luke Rmeilane proširena i da je gotovo spremna za dolazak američkih borbenih zrakoplova.

Washington u tom području pruža zrakoplovnu podršku Sirijskim demokratskim snagama, savezu lokalnih oružanih skupina kojima dominiraju kurdske milicije, u borbi protiv IS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.