BiH prijeti potpuni kaos: Stiže 80.000 novih migranata koji se žele domoći EU

Foto: Fah

Vlasti Bosne i Hercegovine ove godine suočit će se s najozbiljnijom migrantskom krizom. Lani je u BiH pristiglo gotovo 24.000 migranata, a po novi prognozama očekuje se tri puta veći priljev migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U BiH pobjegao ilegalni migrant optužen za silovanje i zaražen virusom HIV-a, vjeruje se da je napustio državu

Prema podacima kojima raspolaže Služba za poslove sa strancima, oko 80.000 migranata na grčkim otocima uskoro će biti usmjereno prema zemljama Europske unije. Naime, prema istome izvoru, Grčka će ove migrante preseliti u nove prihvatne centre koji se grade na kopnu. Ti su centri nedaleko od granice sa Sjevernom Makedonijom, što nedvojbeno sugerira što su daljnji planovi, piše Večernji list.

Mađarski ministar vanjskih poslova: ‘Pitao sam UN i EU tko dijeli migrantima bankovne kartice, koliko se na to troši, iz kojih izvora’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Migranti otkrili kako varaju hrvatsku policiju i koliko plaćaju krijumčare

“Grade se dva veća prihvatna centra u blizini makedonske granice. To jasno sugerira kako će krenuti novi, još veći migrantski val prema EU”, rekao je za Večernjak izvor u institucijama BiH. Po njegovim navodima, zbog toga je vlastima BiH već ponuđena potpora FRONTEX-a, Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu.

Pet osoba koje se mogu povezati s terorizmom otkrile su od početka ove godine policijske agencije u Bosni i Hercegovini među ilegalnim migrantima koji su ušli u zemlju, potvrdili su u utorak iz Službe za poslove sa strancima koja djeluje pri Ministarstvu sigurnosti BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BiH: Među ilegalnim migrantima otkrili pet Afganistanaca povezanih s terorizmom

Lani je u BiH pristiglo gotovo 24.000 migranata, trenutno se nalazi oko 4.000 migranata, koji se na ovaj ili onaj način pokušavaju domoći Europe. Cijene krijumčarenja se kreću od 2.000 eura automobilom do 600 eura za put pješice kroz šumu deset dana,

620 krijumčara migranata prošle je godine uhitila hrvatska policija – otprilike dvoje svaki dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CMS podnio prijavu protiv policijskih službenika navodnog nasilja nad migrantima: Tko stoji iza njih?

Bavarska ministrica podrijetlom Hrvatica: ‘Merkel je učinila pogrješku kada je migrantima širom otvorila vrata’

Milorad Dodik u srijedu je upozorio kako se BiH ne može sama nositi s ilegalnim migracijama te da se u rješavanje problema mora uključiti Europska unija.

BiH se pokazala nesposobnom braniti svoj prostor a mogla je to učiniti. Svjestan sam da i u drugim zemljama postoji takav problem, ali ovdje on može ugroziti političku i unutarnju stabilnost”, kazao je Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradonačelnik Bihaća tvrdi da hrvatska policija ilegalno vraća migrante u BiH

Ministar sigurnosti BiH: Dodatne provjere sumnjivih migranata, na proljeće novi migrantski val

Podsjetimo, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić potvrdio je u utorak kako su BiH kao i cijela regija zapadnog Balkana suočene s velikim izazovom koji se može očekivati s prvim danima proljeća, jer postoje naznake o pokretanju novog migrantskog vala iz Turske i Grčke ka zapadnoj Europi.

“Brinu nas informacije koje imamo, a tiču se migrantske krize odnosno (činjenice) da se u Grčkoj nalazi oko 70 tisuća migranata koji su u pokretu i žele ka Europskoj uniji, kao i da je dnevni priliv migranata iz Turske u Grčku od oko 300 (osoba)”, kazao je Mektić.

Dodao je kako je otvoreno pitanje hoće li ti migranti ka zapadnoj Europi pokušati krenuti preko Italije ili pak preko zapadnog Balkana, no izvjesno je kako će bar dio izabrati BiH kao dio svoje rute.

“Mi ćemo tu imati ozbiljnih problema”, upozorio je Mektić.

Ocijenio je kako EU i dalje ne pokazuje dovoljno zanimanje da se ovaj problem riješi, a zapadni Balkan ostaje žrtvom takvog odnosa.

Po njegovim riječima, u BiH su stoga trenutačno fokusirani na to što mogu sami učiniti, a to je zaštita granice na njenom jugoistočnom dijelu, prema Srbii i Crnoj Gori, na osiguravanje odgovarajućeg tretmana migrantima koji stignu u BiH te na to kako upravljati sigurnosnim stanjem odnosno spriječiti počinjenje kaznenih djela poput krađa i fizičkih napada.

Mektić je kazao kako je operativni stožer zaključio da se Unsko-sanskoj županiji ubuduće ne bi smjela dopustiti koncentracija većeg broja migranata nego što su kapaciteti za njihov smještaj.

“U tijeku su dogovori kako to realizirati”, kazao je Mektić dodavši da će dio migranata iz Bihaća biti prebačen u smještajni centar u okolici Sarajeva, koji je tek polovično popunjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.