Borba za istinu o podrijetlu: Ovo su priče ilegalno posvojene djece u zapadne zemlje; podižu tužbe i traže svoja prava

prava
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

Međudržavna posvojenja sa sobom nose rizik ispravnosti cijelog procesa i mogućnost trgovine ljudima. Taj problem prepoznali su Ujedinjeni narodi i u rujnu prošle godine objavili Zajedničku izjavu o ilegalnim međudržavnim posvojenjima. Njihovu izjavu pozdravila je udruga Glasovi međudržavnih posvojenika (ICAV) koja se zalaže za prava posvojene djece u međudržavnim posvojenjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ICAV je započeo kao neformalna mreža ljudi 1998., a danas su registrirani subjekt i djeluju međunarodno. Cilj njihova djelovanja, kako navode, je obrazovati, podržavati, povezivati, surađivati, poticati i dati glas međudržavnim posvojenicima iz cijelog svijeta.

Borba za istinu

ICAV je zahvalio UN-u u nadi da će Izjava utjecati na države te da će vlade shvatiti kolike rizike u zaštiti ljudskih prava sa sobom nose međudržavna posvojenja. Upozorili su vlade da ne sudjeluju u međudržavnim posvojenjima jer su legalni putovi sporiji, ali sigurni. Ističu da se u svijetu vode mnoge pravne bitke upravo zbog ilegalnih međudržavnih posvojenja.

U Nizozemskoj borbu za prava posvojenika vodi brazilski posvojenik Patrick Noordoven koji je izborio pravo na odštetu zbog nezakonitog posvojenja u Nizozemskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dilani Butink također je dobila sudsko saslušanje za svoj slučaj nezakonitog posvajanja iz Šri Lanke. Noordoven i Butink vode zajedničku bitku no, slučaj je još uvijek u žalbi nizozemske države koja ima neograničena sredstva i vrijeme što naglašava neravnotežu moći i stalnu viktimizaciju s kojom se posvojenici suočavaju.

>Prof. Hlača: Zastoj u praćenju stanja ljudskih prava može dovesti do nesagledivih posljedica

Pismo nizozemskoj državi poslala je Sam van den Haak o svojem i 20 drugih posvojenika iz Šri Lanke čiji dosjei o posvojenju imaju pogreške te su uzrokovali emocionalnu štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Švedskoj, Carlos Andrés Queupán Huenchumil podnio je žalbu za promjenu svojeg imena na izvorno budući da je nezakonito usvojen iz Čilea. Skupina malijskih posvojenika u Francuskoj pokreće pravni postupak protiv agencije za posvajanje zbog uloge u njihovim nezakonitim posvojenjima.

Na Novom Zelandu, maorska posvojenica Bev Reweti pokrenula je kolektivnu tužbu protiv države jer je raseljena i posvojena iz svog maorskog whānaua, odnosno iz svoje obiteljske grupe.

Korejsko-danski međudržavni posvojenik i odvjetnik Peter Regal Möller i njegova organizacija Danish Korean Rights Group podnijeli su nešto manje od 300 slučajeva Korejskoj komisiji za istinu i pomirenje tražeći istinu o svojim identitetima koji su krivotvoreni zbog međudržavnog posvojenja. Moller je najavio sudske sporove protiv agencija Holt i KSS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borbe roditelja

Nisu samo posvojenici ti koji poduzimaju pravne radnje, nego i posvojitelji koji su shvatili da su prevareni. U Francuskoj su posvojitelji Véronique i Jean-Noël Piaser koji su posvojili bebu iz Šri Lanke podnijeli tužbu 2021. zbog prijevare koja je uključivala otimanje bebe njezinoj majci  u Šri Lanki.

U SAD-u, posvojitelji Adam i Jessica Davis, o kojima je i portal Narod.hr pisao, uspješno su pomogli američkoj vladi da podigne optužnicu protiv agencije za posvajanje European Adoption Consultants (EAC) zbog uloge u prijevari i korupciji njihovih i mnogih drugih posvojenja.

>Stravična trgovina djecom: Dvije priče razotkrivaju kako majkama obećaju da će se dijete obrazovati i vratiti pa ih prodaju

Također u jednom slučaju u Belgiji i posvojitelji i biološki roditelji gvatemalsko-belgijske posvojenice Mariele SR Coline Fanon poduzimaju građansku akciju kao žrtve trgovine ljudima. To nije prvi slučaj da se biološki roditelji bore za svoja prava u međunarodnom posvojenju. Godine 2020. biološki otac iz Gvatemale Gustavo Tobar Farjardo izborio je na Međuameričkom sudu za ljudska prava da mu se vrate sinovi koji su posvojeni u razdvojene obitelji u Americi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga naglašava da bi ova Zajednička izjava UN-a trebala djelovati dvostruko: prvo, ide prema potvrđivanju trauma koje se proživljavaju u međudržavnim posvojenjima i potiče međudržavne posvojenike i obitelji diljem svijeta da ustanu i zahtijevaju akciju i pravnu opravdanost istina  i drugo, jasno daje do znanja državama koje rizike preuzimaju ako nastave s dosadašnjom praksom međudržavnog posvajanja.

Također ističu da države trebaju biti svjesne odgovornosti prema vlastitoj djeci, tj. djeci u svojim državama. Međudržavni posvojenici odrastaju, postaju dobro obrazovani, osnaženi zapadnim mentalitetom toliko da traže da se njihova prava poštuju i da se nepravde više ne ignoriraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.