Bošnjaci u RS pozvani da ne sudjeluju u referendumu

Foto: fah

Bošnjački dužnosnici i predstavnici u tijelima vlasti Republike Srpske pozvali su u petak međunarodnu zajednicu da spriječi referendum 25. rujna upozoravajući kako bi takvo neustavno izjašnjavanje otvorilo put destabilizaciji BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 200 bošnjačkih političkih predstavnika koji potječu s područja RS okupili su se u Srebrenici kako bi odlučili što poduzeti nakon što su entitetske vlasti odlučile raspisati referendum kojim se pokušava osporiti autoritet Ustavnog suda BiH.

Potpredsjendik RS Ramiz Salkić kazao je kako je jedinstveni zaključak da je takav referendum protuustavan i nezakonit te kako Bošnjaci nikada neće pristati da se 9. siječnja obilježava kao dan RS-a.

Ustavni sud BiH je ranije ocijenio kako je neustavno obilježavati 9. siječnja, jer taj datum vrijeđa Hrvate i Bošnjake koji žive u tom entitetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč sudskoj odluci, vlasti RS-a ustraju da se konačna odluka o tome donese na referendumu na kojemu bi se birači izjašnjavali žele li da se 9. siječnja obljžava kao entitetski praznik.

U takvoj situaciji, zaključili su u petak sudionici srebreničkog sastanka, obveza je visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Valentina Inzka da iskoristi svoje ovlasti i zabrani referendum.

“Njegova je obveza reagirati i poništiti odluku Narodne skupštine RS o organiziranju referenduma”, kazao je Salkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sa sastanka u Srebrenici upućen je poziv svim građanima RS a posebice Bošnjacima da nipošto ne sudjeluju u referendumu i ako bi on bio održan.

“Pozivamo sve građane u ovom entitetu, a posebice Bošnjake, da ne sudjeluju u ovoj antidaytonskoj aktivnosti”, kazao je Salkić dodajući kako je referendum put u destabilizaciju i anarhiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.