Božić u Betlehemu bez ‘betlehemske’ topline

Betlehem
Foto: FaH

Betlehem, mjesto Isusova rođenja u Judeji, ove je godine bilo daleko od onoga što svijet, posebno kršćanski, povezuje s pojmom Božića koji uključuje mir, toplinu i radost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog rata između Izraela i Hamasa, Betlehem u posljednje vrijeme živi u ozračju potpuno suprotnome s “betlehemskim” ugođajem koji kršćane podsjeća na taj grad.

Zapravo, dok se u kršćanskom svijetu s imenom Betlehema tradicionalno povezuju pojmovi poput mira, blaženstva i sabranosti, taj je grad tradicionalno u božićno vrijeme bio nalik na košnicu, vrvio je hodočasnicima i turistima iz cijeloga svijeta.

U Betlehemu vlada mir, ali ne blagdanski

Ove godine Betlehem je dočekao Božić miran, ali to opet nije spokojni blagdanski mir, nego mir koji odiše napetošću i strahom od smrti i razaranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Betlehem, grad s oko 30.000 stanovnika, nalazi se na nekih desetak kilometara južno od Jeruzalema i pripada Zapadnoj obali Jordana pod palestinskom samoupravom.

>Havel: Ime Palestina izmišljeno je kako bi se suzbilo ime Judeja, teško je reći da Židovu nije mjesto tamo

Okršaji između Izraela i Palestinaca vode se uglavnom u i oko Pojasa Gaze, ali napetost s povremenim napadima vlada posvuda na palestinskim područjima.

Osim neizvjesnosti i straha od širenja sukoba, stanovništvo Zapadne obale, uključujući i Betlehem, suočeno je s teškim socijalnim prilikama usljed sigurnosnih mjera koje provodi Izrael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj kršćana u Betlehemu sve manji

Zbog toga pati opskrba, a mnogi Palestinci koji su bili zaposleni u Izraelu sada ne mogu na posao. Kršćani u Betlehemu dijele sudbinu svojih muslimanskih sugrađana, uz to što se njihov broj zbog teškog položaja stalno smanjuje.

Stanovništvo Betlehema bilo je još 1992. godine pretežito kršćansko, kršćani su ondje imali udio od 84 posto u ukupnom stanovništvu, a danas ih je 28 posto.

>Manjina koja ubrzano nestaje: U Pojasu Gaze od početka sukoba život izgubilo 22 kršćana

U Pojasu Gaze stanje je još gore, prije dvadesetak godina ondje je živjelo oko 3.500 kršćana, a sada ih je oko tisuću. Od toga broja, prije dvije godine bilo je točno 133 katolika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Zapadnoj obali Jordana ima više kršćana nego u Gazi, ali i njihov je broj zanemariv u odnosu na ostalo pučanstvo. Ondje među oko 2,9 milijuna stanovnika živi oko 50.000 kršćana, što čini udio od oko 1,7 posto.

Dok ga cijeli svijet slavi, Betlehem je otužno prazan

Kršćanska komponenta u Betlehemu bila je u određenom smislu privilegirana u odnosu na ostala palestinska mjesta upravo zbog činjenice da Betlehem kao mjesto Isusova rođenja uživa ugled u svijetu i time privlači brojne posjetitelje.

No ove godine posjetitelja nema. Ulice oko Bazilike Isusova rođenja prazne su, zbog rata nema inozemnih gostiju. Nakon napada Hamasa 7. listopada, pristup Betlehemu iz obližnjeg Jeruzalema praktički je onemogućen.

Socijalne i gospodarske prilike u Betlehemu krajnje su napete a izostali su i uobičajeni bogati prihodi od posjetitelja za Božić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Betlehemski kršćani, uključujući i katolike, zbog svega toga ove godine slave Božić na potpuno drugačiji način, umjesto uobičajene gužve, raskoši i sjaja, Božić se povukao u privatnost.

Božićne mise nisu otkazane, ali nije bilo nikakvih vanjskih slavlja. Jeruzalemski latinski patrijarh kardinal Pizzaballa na Badnjak je boravio u Betlehemu, nakon što je morao otkazati predbožićni posjet Gazi. U Betlehemu je posjetio Baziliku Isusova rođenja, ali njegov boravak ovog puta nije imao razmjere društvenog događaja.

Kardinal Pizzaballa slavio je božićnu polnoćku u crkvi svete Katarine, koja pripada kompleksu Bazilike Isusova rođenja.

Izraelske su vlasti načinile ustupak kršćanima i povremeno su otvarale nadzornu točku Rahelin grob između Jeruzalema i Betlehema kako bi rijetki hodočasnici ipak mogli stići u Betlehem.

Betlehemsko svjetlo mira svijetli svagdje osim u Betlehemu

Tradiciju unatoč krajnjoj napetosti održali su njemački benediktinci iz opatije Dormitio na brdu Sionu, koji su kao i svake godine u božićnoj noći u Špilju Isusova rođenja donijeli svitak s imenima i zazivima oko 123.000 osoba iz cijeloga svijeta.

Za razliku od prijašnjih godina, kad su ih na dvosatnom pješačenju od Jeruzalema do Betlehema pratile stotine hodočasnika, ove godine bilo ih je samo šezdesetak.

Jedan drugi događaj, koji je s godinama također postao tradicija, održao se i ove godine, ali sa znatno izmijenjenim sadržajem. Riječ je o Betlehemskom svjetlu mira, koje svake godine stiže iz Betlehema u Austriju, a odatle ga izviđači raznose u cijeli svijet.

>(FOTO) Izviđači donijeli Betlehemsko svjetlo u zagrebačku Katedralu

Običaj raznošenja svjetla mira iz Betlehema nastao je na inicijativu Austrijske radiotelevizije, u čijoj je organizaciji 1986. prvi put jedno dijete upalilo svjetlo u Špilji Isusova rođenja u Betlehemu i donijelo ga u Austriju.

Ove godine, zbog ratnih zbivanja u Svetoj zemlji otkazano je putovanje izaslanstva iz Austrije u Betlehem, slično kao i 2012. i 2015. zbog ratnih sukoba i 2020. i 2021. zbog pandemije covida.

Tradicija se ipak održala, svjetlo je u špilji Isusova rođenja upalila dvanaestogodišnja palestinska kršćanka Pillar Jarayaseh. Svjetlo je nakon toga preneseno u Amman, odakle je zrakoplovom dopremljeno u Beč, a zatim u Linz, odakle je krenulo u cijeli svijet.

Geslo ovogodišnjeg slavlja Betlehemskog svjetla bilo je: “Mirotvorstvo čini sretnim”.
Na svečanosti predaje svjetla u Linzu sudjelovali su predstavnici izviđača iz svih austrijskih saveznih pokrajina kao i iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Rumunjske, Moldavije, Ukrajine, Poljske, Velike Britanije, Belgije, Nizozemske, Francuske, Španjolske, Portugala, Sjedinjenih Država, Urugvaja, Argentine i Čilea.

Betlehem dijeli sudbinu ostalih palestinskih gradova

U Austriji Betlehemsko svjetlo mira raznose izviđači, dobrovoljna vatrogasna društva, Crveni križ, Samarijanci i Austrijske željeznice (ÖBB) na javna mjesta poput kolodvora, ispostava Crvenog križa i zemaljskih studija ORF-a.

U Hrvatskoj izviđači predaju Betlehemsko svjetlo mira u katedralama i drugim crkvama gdje ga vjernici mogu preuzeti.

>Zavirite u baziliku Kristova rođenja u Betlehemu – mjesto koje su kršćani štovali od najranijih vremena!

Betlehem za kršćane ima snažnu simboliku, a posebno za Božić on je jedan od središnjih pojmova. Ta simbolika i dalje je živa i, kao što je vidljivo na primjeru Betlehemskog svjetla mira, u različitim oblicima približava vjernicima poruku Božića.

U samom Betlehemu, od te simbolike nije se vidjelo gotovo ništa, mjesto Isusova rođena u kojemu je svakog Božića posebno svečano, ove je godine u potištenosti i napetosti dijelilo sudbinu svih ostalih palestinskih gradova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.