BRID udruge iz Hrvatske: BiH loš projekt međunarodne zajednice i domaće nacionalističke političke elite

Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID), koju čini 30-ak civilnih udruga iz Hrvatske, danas je izrazila solidarnost i podršku nastojanjima naroda Bosne i Hercegovine u promjeni postojeće vlasti i demokratizaciji države, koja je, kako navode, “do sada funkcionirala kao loš projekt međunarodne zajednice i domaće nacionalističke političke elite”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BRID u otvorenom pismu tvrdi da je solidarnost naroda BiH preduvjet svakoj progresivnoj promjeni postojećeg modela upravljanja državom i privredom. Izražava nadu da će se iz prosvjeda artikulirati zahtjevi za stvaranjem alternative postojećim oblicima vlasti i nacionalnim podjelama, čija je “jedina funkcija bila bezočna pljačka vlastitog naroda, potpuna privatizacijska devastacija u socijalizmu industrijalizirane zemlje te uspostava nacije kao jedine djelatne političke kategorije”.

“Proglas radnika i građana kojim se zahtjeva revizija privatizacije i financiranja institucija vlasti, ali i suradnja između snaga reda i mira, civilne zaštite i građana prvi je pokušaj političke organizacije odozdo u povijesti ‘demokratske’ Bosne i Hercegovine. Od tog trenutka nema povratka natrag – nakon toliko godina obespravljeni je narod pokazao da se dejtonska demokracija i prateći ekonomski model mogu i moraju dovesti u pitanje”, navodi BRID.

BRID napominje i da se u medijskoj prezentaciji “događanja naroda” BiH, uslijed zgražanja nad devastacijom institucija kantonalne, entitetske i državne vlasti, izgubio iz vida inicijalni i pokretački čin te bune, ali i kontinuirano sistemsko nasilje svih službenih političkih aktera i međunarodnih supervizora u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom podsjeća da su 5. veljače industrijski radnici tuzlanskih poduzeća u prosvjedu pred zgradom kantonalne vlade još jednom upozorili na posljedice privatizacije tih privrednih subjekata i na loše socijalno stanje u kantonu i državi. “U zemlji u kojoj sindikalne središnjice već duži niz godina funkcioniraju kao šutljivi partneri vlasti, ta samoorganizacija radnika i podrška naroda koja je uslijedila svakako je politički trenutak koji treba izdvojiti u gunguli medijima posredovane histerije”, poručuje BRID.

Ocjenjuje i da je kolektivna ostavka Vlade Tuzlanskog kantona, koja je uslijedila poslije eskalacije nasilja, “prazan politički čin” s obzirom na to da fragmentirane institucije vlasti u BiH ionako ne služe građanima i radnicima, nego isključivo kapitalu, stranačkoj monopolizaciji političkog prostora i održavanju 20-godišnjeg statusa quo. No, taj je čin, ističu, “stvorio prostor da se politički artikulira alternativa postojećem modelu etnobirokracije i njenim učincima pogubnima za ekonomsku i socijalnu sliku društva”.

BRID okuplja udruge među kojima su: ACT grupa Čakovec, Autonomna ženska kuća Zagreb, B.a.B.e., Centar za mirovne studije, Centar za radničke studije, Centar za ženske studije Zagreb, CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje,  Documenta – centar za suočavanje s prošlošću, Kuća ljudskih prava Zagreb, Mladi antifašisti i antifašistkinje Zagreba, Pravo na grad, Sindikat Akademska solidarnost, Udruga navijača NK Zagreb “Bijeli anđeli”, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu,  Zagreb Pride, Zelena akcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr u nedjelju je objavio politički dio proglasa (manifesta) inicijativa koje su pokrenule lavinu nasilnih prosvjeda u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.