Ramo Isak, ministar unutarnjih poslova Federacije BiH, zaprijetio je zatvorom predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku ako proglasi odcjepljenje od BiH, a predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović Dodikove najave ne uzima ozbiljno.
Isak je time reagirao je na Dodikovu prijetnju kako će proglasiti neovisnost RS ako visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt nametne zakon o državnoj imovini BiH, piše Večernji list.
S druge pak strane, predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović Dodikove prijetnje smatra pucnjem u prazno.
>SAD osudio Dodikove prijetnje odcjepljenjem od BiH: ‘Opasan put po receptu Kremlja’
Tim bi se zakonom trebao riješiti status i pravo raspolaganja državnom imovinom, međutim, on zadire i u odnose između različitih entiteta u BiH.
Isak jamči Dodiku da će završiti u zatvoru ako proglasi neovisnost RS
“Milorade, ako visoki predstavnik nametne Zakon o državnoj imovini BiH u 17 sati, a ti proglasiš nezavisnost u 11 sati – u 11.01 sati završit ćeš iza rešetaka. To ti garantiram, pa ti izvoli”, poručio je Isak.
Pozvao je Dodika da ne čeka odluku visokog predstavnika: “Budi hrabar i pokušaj, ali nećeš uspjeti. Prestani trovati bosanskohercegovačko društvo i sijati strah, mržnju, razdor i netrpeljivost”.
“Nećeš, Milorade, ništa proglasiti. Mogu samo tebe proglasiti. I to, krivim. Krivim za počinjenje teških kaznenih djela kažnjivih prema odredbama Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine”, poručio je Isak.
>Starešina: Milorad Dodik nikada nije bio bliže političkoj eutanaziji
Dodik je u intervjuu za televiziju RTS zaprijetio da će odcjepljenje, odnosno proglašenje samostalne RS uslijediti istog trenutka bude li visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt nametnuo zakon kojim se rješava status i pravo raspolaganja državnom imovinom.
Dodik je razradio cijeli scenarij, ne očekuje da će netko napasti RS
Predsjednik RS tvrdi da kako ima informacije da bi takva odluka mogla uslijediti u siječnju, a najavio je kako će se u tom slučaju odmah sastati parlament RS-a i proglasiti odcjepljenje.
Pojasnio je kako to znači “nezavisnost (od BiH) u svemu”, pri čemu RS neće sprječavati prolazak kroz svoj teritorij odnosno uspostaviti “tvrdu” granicu prema Federaciji BiH, ali će i to učiniti bude li nužno.
“Ne očekujemo da će se netko iz Federacije BiH ohrabriti da napadne RS. I u takvim okolnostima mi ćemo procijeniti na koji način ćemo djelovati. Od EUFOR-a očekujem da stane na međuentitetsku crtu i spriječi dodir”, kazao je Dodik.
Procijenio je kako će u takvom scenariju “Amerikanci biti bijesni i pokušati tražiti intervenciju”, no vjeruje kako prijatelji RS to neće dopustiti.
Na koje prijatelje točno misli, nije pojasnio, no poznato je da Dodik trenutačno, osim u Beogradu, prijatelje ima samo u Moskvi i Budimpešti jer gaji dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i predsjednikom mađarske vlade Viktorom Orbanom.
>U BiH podignuta optužnica protiv Dodika, prijeti mu zatvor i kraj karijere
Upravo Mađarska od siječnja iduće godine od Austrije preuzima zapovjedništvo nad vojnim snagama Europske unije u BiH (EUFOR), čija je zadaća spriječiti moguće oružane sukobe, ali i jamčiti slobodu kretanja kroz BiH jer je to obveza koja proistječe iz Daytonskog sporazuma.
Cvitanović smatra da prijetnje ne treba uzimati ozbiljno
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990., rekao je da su Dodikove prijetnje pucanj u prazno.
“Najave gospodina Dodika mi djeluju kao političko prikupljanje bodova i ne bih ih promatrao u drugom kontekstu jer ovo nije prvi put da on ovako prijeti, štoviše, kontinuitet njegovih politika je prijetnja odcjepljenjem Republike Srpske od Bosne i Hercegovine”, rekao je.
“Postoje isprepleteni interesi niza velikih država kojima bi kriznk žarište u BiH odgovaralo i pretvaranje Balkana u bure baruta. Tu bi opet najviše stradali mi Hrvati kao najmalobrojniji narod, kako u BiH, tako i u Dodikovom entitetu”, dodao je.
“Smatram kako do odcjepljenja koje Dodik najavljuje nikada neće doći. Bit će ovo još jedan pucanj u prazno”, zaključio je Cvitanović.
>Cvitanović: ‘Vrijeme je da i mi razmislimo o radikalnijim potezima, od BiH se pravi država jednog naroda’
Sam visoki predstavnik do sada nije spominjao mogućnost nametanja zakona o državnoj imovini, a opetovano je isticao kako je to obveza i odgovornost vlasti u BiH.
Schmidt trenutačno planira samo nametanje tehničkih izmjena izbornog zakona BiH u slučaju da tijekom siječnja parlament BiH propusti donijeti odluke kojima bi se osigurao integritet izbornog procesa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa