Čović: Hrvati u BiH trebali bi biti informirani na materinskom jeziku

Foto: fah

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je u petak u Mostaru kako Hrvati u BiH moraju imati pravo na informiranje na materinskom jeziku u okviru javnog RTV servisa te zemlje ističući da je to standard u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo prometa i veza BiH nedavno je predložilo osnivanje posebnih radio-televizijskih kanala na jezicima triju naroda Hrvata, Srba i Bošnjaka čija bi sjedišta produkcijskih centara bila u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru što je kritiziralia entitetska RTV Federacije BiH sa sjedištem u Sarajevu i Radio televizija Republike Srpske čije je sjedište u Banjoj Luci.

“Naš je stav jednostavan da konstitutivni narodi u BiH imaju pravo biti informirani objektivno i na svom materinskom jeziku. To je pravo i manjina diljem svijeta, a evo posebno je pravilo u Europskoj uniji kojoj se želimo priključiti”, rekao je Čović na konferenciji za novinare.

Pojasnio je kako Hrvati kao konstitutivni narod moraju biti korektno informirani kroz sustav javnog emitiranja, te da bi jedno od rješenja mogao biti prijedlog ministarstva prometa i veza BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi mislimo da ti produkcijski centri trebaju biti organizirani u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru. To bi trebao biti početak i tehnički preduvjet za jedan korektniji pristup u informiranju na javnom RTV sustavu BiH”, dodao je Čović, koji je i trenutačni predsjedatelj Predsjedništva BiH.

Najveći broj Hrvata u BiH ne plaća RTV pretplatu izražavajući nezadovoljstvo lošom zastupljenošću u javnim RTV programima. U više navrata hrvatski zastupnici su u Europskom parlamentu poticali uspostavu RTV kanala na hrvatskome jeziku smatrajući da su Hrvati diskriminirani u BiH u pogledu javnog informiranja.
Javni radio-televizijski servisi u Bosni i Hercegovini ovoga su tjedna rekli kako neće pristati na nastojanja da budu njihova ustrojeni po nacionalnoj osnovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.