Novorođenče je nađeno i spašeno ispod ruševina zgrada u Siriji, no majka nije preživjela. Djetetova majka dobila je trudove nakon potresa magnitude 7,8 koji se dogodio u ponedjeljak, no preminula je brzo nakon poroda, prenosi The Independent.
Snimke koje kruže internetom pokazuju spasioce kako podižu novorođenče zagušeno prašinom na sigurno penjući se među nagomilanim ostatcima ruševina.
Life amidst Destruction!
A pregnant woman fighting for life under the debris gave birth to a child.#earthquake #Turkey #TurkeyEarthquake #PrayForTurkey #earthquakeinturkey #Turkiye pic.twitter.com/rsG2WTIQox— Payal Mohindra (@payal_mohindra) February 7, 2023
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bebin čudesni oporavak jedan je od tisuću akcija spašavanja diljem Turske i Sirije. Preopterećeni radnici hitne pomoći rade na temperaturama blizu ništice, neumoljivim padalinama i u nestancima struje.
Najrazorniji potres u regiji od 1999. pogodio je u ponedjeljak ujutro Tursku i Siriju. Broj poginulih premašio je 5 000, a vjeruje se da su još mnogi nestali ispod sravnjenih zgrada. Urušeno je tisuće zgrada, uključujući mnoge nebodere i bolnice. Tisuće ljudi je ozlijeđeno ili su ostali bez domova.
>Loše stanje u Turskoj i Siriji: Broj mrtvih premašio 5.000, tlo se neprestano trese
>Kuk: Potres u Turskoj 120 puta jači od petrinjskog, a 5000 od zagrebačkog
Broj poginulih u Turskoj u utorak je dosegao 3419 ljudi. U Siriji, gdje je potres dodatno oštetio infrastrukturu koja je već uništena u više od desetljeća rata broj mrtvih iznosi više od 1600. Ledeno zimsko vrijeme otežava spasilačke napore i otežava dopremanje pomoći.
Čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) kazao je da je posebno zabrinut za područja Turske i Sirije za koja još nisu izašle nikakve informacije nakon velikog potresa koji je ubio tisuće ljudi.
“Mapiranje štete jedan je od načina da shvatimo na što trebamo usmjeriti pozornost”, kazao je dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus na sastanku izvršnog odbora WHO-a u Ženevi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa