Dan tzv. Republike Srpske uz separatističke težnje i negiranje genocida: Nikolić i Dodik otvoreno o “ujedinjenju”

Foto:fah

Predsjednik takozvane Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je u utorak, 9. siječnja, na obilježavanju dana entiteta u Banja Luci da je Republika Srpska država. U istom tonu, bivši je predsjednik Republike Srbije Tomislav Nikolić ohrabrivao u Banjoj Luci separatističke težnje RS-a i njezino ujedinjenje sa Srbijom. Svemu je prethodilo priznanje koje je dobijo povodom obilježavanja dana Republike Srpske, kojega je ranije Ustavni sud BiH proglasio nezakonitim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetimo se, prema Daytonskom sporazumu „Republika srpska“ je, uz Federaciju Bosne i Hercegovine, jedan od dva entiteta u Bosni i Hercegovini.
Kada je 1992. u Bosni i Hercegovini proveden referendum o njezinoj neovisnosti, srpsko ga je stanovništvo, na poziv svog političkog vodstva, bojkotiralo, te je nakon izglasavanja neovisnosti, proglasilo takozvanu „Republiku Srpsku“.

Srpska agresija na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu uključivala je stvaranje paradržavnih tvorevina na okupiranom teritoriju, koje su trebale postati samo sastavni dijelovi zamišljene „Velike Srbije“. I dok su te torevine na teritoriju Hrvatske, oslobodilačkim akcijama te mirnom reintegracijom zauvijek nestale, takozvana „Republika Srpska“ u Bosni i Hercegovini, nad čijim je nesrpskim stanovništvom tijekom rata vršen genocid kakav u Europi nije zabilježen od Drugog svjetskog rata, danas i dalje postoji, i to kao legalan entitet unutar Bosne i Hercegovine.

Stoga zabrinjavaju riječi Tomislava Nikolića u Banja Luci,  jako podsjećaju na ta tragična vremena, “Ako je put da se ujedinimo vaša samostalnost i nezavisnost, od srca vam želim samostalnost i nezavisnost. S tog puta ne smije se skrenuti“.
Nikolić je dodao kako će srpski političari provesti volju naroda a to je da “Srbija i RS odlučuju zajednički o zajedničkoj sudbini“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik je istaknuo, “Naša suradnja i europski put nisu upitni. Želimo vidjeti RS vrlo vidljivu na tom putu sukladno našim pravima i ovlastima koje imamo i da odbacimo bilo kakvu mogućnost da taj europski put bude put ukidanja Republike Srpske”.

Osim toga, Dodik je nazvao tzv. RS plodom “velike ideje”, “Današnje okupljanje je u čast RS, u čast velike ideje da Srbi na ovoj strani Drine uspostave svoju državu. Danas, kao nekad davno, srpski narod ima dvije države, Republiku Srpsku i Srbiju”.

Potpredsjednik vlade Srbije Nebojša Stefanović izrazio je potporu Srbije kazavši da te veze nitko ne može pokidati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije u utorak stigao u Banju Luku, niti bilo tko od vodećih ljudi Srbije, ali je uputio čestitku predsjedniku RS Miloradu Dodiku za dan ovoga entiteta u kojoj je poručio da će Srbija “uvijek biti uz Srpsku”. Dodik je zahvalio Vučiću na čestitki kazavši da odnosi “nikad nisu bili bolji”.

Srbija i RS i dalje odbijaju prihvatiti i suočiti se sa svojom teškom prošlošću, što je bilo očigledno u Nikolićevoj izjavi: “Napisao sam pismo Putinu i naveo sam da ‘ovim pečatimo sudbinu RS’. Vladimir Putin je uložio veto na rezoluciju o Srebrenici, podigao nam glave, ohrabrio”.

Republika Srpska- paradržava na teritoriju Bosne i Hercegovine nastala protjerivanjem nesrpskog stanovništva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetimo se, upravo je velikosrpska ideologija počinila etničko čišćenje u Srebrenici. Tijekom velikosrpske agresije protjerano je preko 100.000 Hrvata, a jedan broj njih je poginuo u vojnim napadima na naselja.

Uoči rata najveći postotak stanovništva (44%) na prostoru Bosanske posavine (koja je gotovo cijela u sastavu RS-a) činili su Hrvati, no danas hrvatskog stanovništva ondje gotovo nema. U tom smislu može se govoriti i o etničkom čišćenju Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.