Danas smo potrošili resurse planeta Zemlje za ovu godinu

Foto: Getty Images

Organizacija Global Footprint Network izračunala je da smo danas potrošili resurse planeta Zemlje za ovu godinu. Naš planet ima granice koliko se može prirodno obnoviti, a mi ga iscrpljujemo mnogo više. Klimatskih promjena uglavnom se sjetimo kad svjedočimo prirodnim nepogodama. U Njemačkoj se razmišlja o oporezivanju ispuštanja ugljikova dioksida, sve kako bi se usporilo zagrijavanje planeta, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do kraja godine moramo preopteretiti planet, trošiti preko ekološki normalne mjere, krasti od budućih generacija. Crpiti previše, izloviti 30% ribljeg fonda, sjeći previše šume. Slikovito – da svijet živi trošeći iz neke velike smočnice, od danas do kraja godine, ona bi bila prazna.

Nekad je svijet teoretski “pojeo” svoje godišnje resurse u prosincu, zatim u listopadu, još nikad do sada nismo potrošili godišnju mjeru planeta prije kolovoza. Izgaramo više, nego što šume i oceani mogu obnoviti. Šire se pustinje, ugrožene su time 2 milijarde ljudi.

Emisije ugljikova dioksida su problem, kažu stručnjaci. Prekomjerno zagrijavamo planet, nasilno utječemo na klimu, automobilima, zrakoplovima, ogrjevom, 7-8 milijuna tona plastike bacimo u more svake godine. Uništili bismo ovim načinom i dva planeta, ne samo jedan. Žetva u okolici Münchena, ove godine na 40 Celzijevih stupnjeva. Kao u Africi..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Elektromotor bicikla ima slabi, jaki i srednji stupanj, na srednjem, kaže Michael, može prijeći 90 kilometara s jednim punjenjem. Ubuduće, gorivo bi moglo poskupjeti, ako država uvede posebno davanje – cijenu emisije ugljikova dioksida.

Stručnjaci IFO instituta i velik broj ekonomista u Njemačkoj smatra kako je pravi put trgovina emisijama. Velike CO2 divove, Sjedinjene Države, Kinu i Indiju, treba privoliti da oni promijene ponašanje, a sam skupi primjer Njemačke, ne bi bio dovoljan za spas planeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.