Direktorica britanskog Hoda za život uhićena jer je stajala nasuprot klinike za pobačaj i možda potiho molila

Hod za život
Foto: ADF UK

Pro-life volonterka uhićena je i optužena nakon što se tiho molila ispred ustanove za pobačaje u Birminghamu u Velikoj Britaniji. Isabel Vaughan-Spruce, direktorica Hoda za život UK, uhićena je 6. prosinca i optužena 15. prosinca u četiri točke za kršenje Naredbe o zaštiti javnog prostora (PSPO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PSPO je namijenjen zaustavljanju antisocijalnog ponašanja. Policija je reagirala na pritužbu člana javnosti koji je vjerovao da se Vaughan-Spruce tiho molila. Kao dio uvjeta njezine jamčevine, stavljena su ograničenja na njezino sudjelovanje u javnoj molitvi. Još jedan uvjet njezine jamčevine, koji je kasnije odbačen, zabranjivao joj je kontaktiranje lokalnog svećenika uključenog u pro-life aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vaughan-Spruce nije nosila plakate ili znakove. Nakon uhićenja pokazane su joj slike na kojima tiho stoji u blizini klinike za pobačaje u Birminghamu. Tri puta je viđena u blizini klinike, a na pitanje o tim prilikama objasnila je da je možda molila, ali je možda razmišljala i o drugim stvarima. Sve su joj misli, objasnila je, bile mirne i nisu bile vrijedne kriminalizacije, prenosi CNA.

Govoreći o svom radu, Vaughan-Spruce je rekla: “Velik dio svog života posvetila sam pružanju podrške ženama u kriznim trudnoćama sa svime što im je potrebno da donesu izbor za majčinstvo.”

Za nepridržavanje pravila prijeti joj kazna od dvije godine zatvora

“Moja je vjera središnji dio onoga što jesam, pa ću ponekad stajati ili hodati blizu ustanove za pobačaje i moliti se o ovom problemu. To je nešto što sam radila skoro svaki tjedan u zadnjih 20 godina svog života.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoga lokalna vijeća u Ujedinjenom Kraljevstvu uvela su tampon zone oko klinika za pobačaje. Političari trenutačno raspravljaju hoće li ih uvesti na nacionalnoj razini. Predložena zona bila bi radijus od 150 metara oko klinika za pobačaje.

Članak 9 prijedloga zakona koji se trenutno raspravlja u parlamentu Ujedinjenog Kraljevstva spriječio bi ljude da “utječu”, “savjetuju”, “uvjeravaju”, “informiraju”, “zauzimaju prostor” ili čak “izražavaju mišljenje” u blizini klinike za pobačaje.

>Ultralijeva udruga Mireli Čavajdi i njezinoj odvjetnici dodijelila – priznanje za nenasilje (!)

Za nepridržavanje predloženih pravila prijeti joj kazna od dvije godine zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Isabelino iskustvo trebalo bi duboko zabrinjavati sve one koji vjeruju da su naša teško izborena temeljna prava vrijedna zaštite”, rekao je Jeremiah Igunnubole, pravni savjetnik za ADF UK.

“Nedavno povećanje zakona o tampon zonama prijelomni su trenutak u našoj zemlji. Moramo se zapitati jesmo li istinski demokratska država koja je predana zaštiti mirnog ostvarivanja prava na slobodu govora.”

Vaughan-Spruce će se pojaviti na Prekršajnom sudu u Birminghamu 2. veljače 2023.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.