Supruge su postale udovice, roditelji čekaju svoje zarobljene sinove, učionice su prazne, a seljaci ne mogu pronaći ruke koje će im pomoći u obradi zemlje. Formirala su se neočekivana prijateljstva, neka stara su se raspala. Ruska agresija na Ukrajinu izmijenila je svaki kutak života te zemlje tijekom dvogodišnjeg rata.
Brojni su poginuli, a ima i nestalih. Ukrajinske vlasti procjenjuju kako je osam tisuća civila i vojnika u ruskom zarobljeništvu.
Oko tri tisuće ljudi, većinom vojnika, oslobođeno je u nekoliko desetaka razmjena zarobljenika, no tisuće obitelji i dalje ne zna sudbinu svojih najmilijih.
Neki su bili prisiljeni započeti novi život daleko od doma. Pa i u Hrvatskoj. U Korenici danas živi 250 Ukrajinaca.
Pogled Ukrajinaca u Hrvatskoj
“Ja nisam vjerovala. Pa kako može doći do rata u 21. stoljeću…Ne može biti nikakvog rata, a zatim smo sami to osjetili u Hersonu”, rekla je 13 godišnja Kira Matiušina.
“Ja sam bio u svojoj kući u Kamenjskom kad je početo rat, bio mi je rođendan. Bilo je teško. Nisam to očekivao”, kazao je srednjoškolac Oleksij.
“To je na početku bilo smiješno, a poslije… Poslije smo plakale. Tata i mama su pitali s kim ćemo ostati. Tata je pitao hoćeš sa mnom ostati, a ja sam rekla da ću s mamom i Mašom“, ispričale su Marija i Katarina Tkačenko za N1.
Uz pomoć dobrih ljudi Kira je dobila klavir i tako, barem dijelom nastavila slijediti snove i planove koje je gradila u Ukrajini.
“Jako me zanimalo kako će moj život ići dalje. Mi smo imali svoje planove, ali oni su se srušili pa uopće ne znamo što dalje raditi. Nismo imali novca da bismo uzeli hotel ili još nešto”, rekla je Kira.
> Ogorec o ratu u Ukrajini: Za sada se ne vidi mogućnost kompromisa
Njezin otac i tada trudna majka, izbjegli su iz Ukrajine. Zajedno s drugih 250 Ukrajinaca, mir i novi dom pronašli su u Korenici.
“Hrvatska je slična Ukrajini. Puno je lijepe prirode, ali želim ići kući. Gledam ulice po kojima sam hodala i želim doma. Kad završi rat želim otići kući”, rekla je Kira Matiušina.
Prema podacima MUP-a, za raseljene osobe iz Ukrajine do danas je izdano preko 23 i pol tisuće iskaznica privremene zaštite.
“Ovdje svi Hrvati znaju što je rat i znaju kako je teško i zato su pomogli i nama i djeci”, rekao je koordinator Ukrajinaca u Korenici Andrij Ilkov.
Djeca idu u školu, za njih su organizirane sportske aktivnosti i tečajevi hrvatskog, ali i ukrajinskog jezika. Ukrajinci su osnovali i svoje kulturno prosvjetno društvo u Lici.