Dvostruka mjerila: UN izbacio Rusiju zbog Sirije, no ponovno izabrao Saudijsku Arabiju unatoč krvoproliću u Jemenu!

Foto: Fah

Hrvatska je u petak po prvi put izabrana za članicu Vijeća za ljudska prava UN-a, priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP), dok dosadašnja članica Rusija nije dobila povjerenje Opće skupštine UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska prvi put izabrana za članicu Vijeća za ljudska prava UN-a

Opća skupština je umjesto dosadašnje članice Rusije odabrala Hrvatsku i Mađarsku kao predstavnike istočne Europe, što je veliki udarac za Moskvu koja od 2006. samo jednu godinu nije bila članica vijeća, piše AFP.

Više od 80 humanitarnih i udruga za ljudskih prava pozvalo je članice UN-a da glasaju protiv Rusije zbog vojne podrške sirijskom predsjedniku Bašaru Al-Assadu u ratu u Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, važno je istaknuti kako je u Vijeće je sa 152 glasa ponovno izabrana Saudijska Arabija, kao i Kina, Kuba i Egipat, države koje su optuživane za kršenja ljudskih prava.

Za razliku od rata u Siriji koji većina zapadnih medija pozorno prati, krvoproliće u Jemenu koje traje već 19 mjeseci, otkako je susjedna Saudijska Arabija izvršila agresiju na ovu državu pod izgovorom uspostavljanja mira, nije toliko u fokusu javnosti. Toliko govoreći o relevantnosti UN-ovog Vijeća za ljudska prava.

U sukobu u Jemenu od ožujka 2015. godine je poginulo gotovo 7000 ljudi, a više od 35.000 je ozlijeđeno. Tri milijuna ljudi je raseljeno, a milijunima treba pomoć u hrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijska Arabija predvodi koalicijske snage koje su upale u Jemen pod izgovorom zaustavljanja građanskog rata koji je pokrenut kada se stanovništvo pobunilo protiv dugogodišnjeg, a u međuvremenu i bivšeg, predsjednika Ali Abdulaha Saleha 2011. godine.

Za razumijevanje komplicirane situacije na terenu važno je pri tome znati da SAD i Velika Britanija obavještajnim podacima i logistikom podržavaju saudijsku agresiju.

Također, jasno je da su ove države vrlo glasne oko ruske intervencije u Siriji u korist diktatora Bašara Al Asada te Rusiju prozivaju za ratne zločine zbog bombardiranja civila. Ali apsolutno istu stvar čini i sama Saudijska Arabija u Jemenu – iz službenog Londona i Washingtona se ne može čuti glasna osuda. No, Saudijska Arabija je ponovno izabrana u Vijeće za ljudska prava, dok Rusija nije. Koja su mjerila po pitanju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jemenski predsjednik Abedrabo Mansur Hadi odbacio je u subotu mirovni prijedlog UN-ova izaslanika Ismaila Ulda Šeika Ahmeda kojim se želi prekinuti rat u toj zemlji.

Hadi je ocijenio da plan “samo otvara vrata za nove patnje i rat i da nije plan za mir”, priopćila je vlada.

Pobunjenici koje podržava Iran zauzeli su Sanu u rujnu 2014. i potjerali Hadija i vladu koja se preselila u Aden. Hadi se pak sklonio u Rijad.

Njegove pristaše bore se protiv pobunjenika uz potporu Saudijske Arabije od ožujka 2015. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavni veliki pokolj koji se dgovorio u Jemenu bio je onaj početkom listopada kada je saudijska koalicija objavila da je jedan od njezinih zrakoplova “pogreškom napao” pogreb u Sani, ubivši pritom više od 140 ljudi.

U napadu na pogreb oca jednog visokog zapovjednika pobunjenih Hutija ozlijeđeno je najmanje 525 ljudi, a više od 300 teško. Riječ je o jednom od najgorih incidenata u 19-mjesečnoj saudijskoj kampanji pružanja potpore jemenskoj vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.