Predsjednik Rusije Vladimir Putin boravio je u Iranu gdje je komentirao da će Gazprom ispuniti sve svoje obveze te pritom ismijao Zapad zbog prelaska na zelenu energiju.
Govoreći u Teheranu, Putin je bocnuo Zapad zbog nastojanja da smanji svoju ovisnost o fosilnim gorivima i prijeđe na zelenu energiju. “Oni su veliki stručnjaci u području netradicionalnih odnosa, a u području energetike također su se odlučili osloniti na netradicionalne vrste energije – sunce i vjetar”, našalio se Putin. Naime, termin “netradicionalni odnosi” je pravni izraz u Rusiji koji se koristi za referiranje na homoseksualne veze i LGBT skupine.
>Putin o sankcijama: ‘Hvala Bogu da su neke strane tvrtke napustile Rusiju’
“Oni sami sve zatvaraju, a onda traže krivca – bilo bi smiješno da nije tužno.”
Putin je također rekao da Zapad mora ukloniti ograničenja na izvoz ruskog žita. “Olakšat ćemo izvoz ukrajinskog žita, ali polazimo od činjenice da će sva ograničenja vezana uz zračne isporuke za izvoz ruskog žita biti ukinuta. Kao što znate, Amerikanci su ukinuli ograničenja na opskrbu svjetskog tržišta ruskim gnojivima”, rekao je Putin. “Ako iskreno žele poboljšati situaciju na međunarodnim tržištima hrane, nadam se da će se isto dogoditi s opskrbom ruskog žita za izvoz”, dodao je Putin, prenosi Le Monde.
EK bi ograničila grijanje i hlađenje, proizvodnju električne energije i industrijske potražnje
Podsjetimo, prema planu Europske komisije, nedostatak oko 11 milijardi kubičnih metara plina kompenziralo bi se ograničenjem grijanja i hlađenja u zgradama, a još između četiri i 40 milijardi kubičnih metara kompenziralo bi se na ograničenjem potrošnje plina za proizvodnju električne energije, objavio je European Newsroom. Također, oko 10 milijardi bi se kompenzralo ograničenjem industrijske potražnje. Prijedlog Komisije bit će podloga za raspravu na izvanrednom sastanku ministara za energiju koji je sazvan za 26. srpnja.
Hrvatska je već najavila da će u aktualnoj energetskoj krizi udvostručiti kapacitet LNG-a na otoku Krku s 2,9 milijarda na 6,1 milijardu kubičnih metara.
Hrvatska se želi pozicionirati kao regionalno energetsko središte u srednjoj Europi kako bi mogla pokriti energetske potrebe svojih susjeda – Slovenije, Bosne i Hercegovine te Mađarske.
Hrvatska također planira udvostručiti kapacitete Jadranskog naftovoda (JANAF) koji već s postojećim kapacitetima može zadovoljiti sve potrebe Mađarske.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Le Monde/European Newsroom
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.