Humanitarne napore i Poljske i Mađarske, koje su primile veliku većinu izbjeglica koje bježe iz Ukrajine, pohvalio je švicarski časopis Die Weltwoche na njemačkom jeziku, nakon posjeta potpredsjednika Europske komisije Margaritisa Skinasa Budimpešti. Povjerenik EU-a posjetio je mađarsko-ukrajinsku granicu da bi obišao humanitarne djelatnike i izbjeglice, a nakon sastanka s premijerom Viktorom Orbanom u Budimpešti rekao je novinarima da je “Mađarska na pravoj strani povijesti”.
Source:https://t.co/FpswS4B6RC@Refugees
Refugees from #Ukraine (since 24 Feb 2022)
2,698,280
Last update 12 Mar 2022#StandingWithUkraine ??Tekst se nastavlja ispod oglasa*Arrival statistics are compiled from a variety of sources, mainly data provided by authorities from official border crossing points. pic.twitter.com/6WHRHp2QrS
— Dr Joe Pajak FRSC CSci ? NHS FT Governor (@JoePajak) March 13, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Die Weltwoche se slaže, objašnjavajući u svom članku da Europska unija duguje zahvalnost i ispriku dvjema nacijama za klevete i kritike koje su podnijeli zbog svoje granične politike nakon migracijske krize 2015., javlja portal Remix.
“Prije sedam godina, kada su se stotine tisuća ljudi nagurale u Europu na južnoj granici Mađarske, Orbán i Mađarska postali su loši dečki EU-a jer je zemlja zatvorila granicu. To nije odgovaralo europskom osjećajima”, dodaje se, objašnjavajući da su zapadni mediji ispunili mnoge stupce žigošući Mađare i Poljake kao rasiste i ksenofobe.
>Britanci do sada primili tek tri tisuće Ukrajinaca; vlada nudi 350 funti za smještaj izbjeglica
Iako su obje zemlje posljednjih godina usvojile restriktivne granične politike, te su politike u skladu s pravom Europske unije, koje obvezuje države članice s vanjskim granicama EU-a da se zaštite od ilegalne imigracije. Pravo EU-a također zahtijeva da oni kojima je potrebna zaštita dobiju azil — na primjer, ako je rat u njihovoj vlastitoj zemlji.
To je upravo ono što su Poljska i Mađarska, ali i ostale srednjoeuropske zemlje susjedne Ukrajine, činile na najizdašniji mogući način. Die Weltwoche objašnjava da je zakon EU-a jasno primijenjen u graničnim politikama Mađarske i Poljske u posljednjih nekoliko godina, a sada i u prihvaćanju izbjeglica iz susjedne zemlje.
“EU im duguje ispriku za divlje napade u to vrijeme. Poljska i Mađarska su svojim argumentima i postupcima spasile Europu od totalnog potkopavanja izbjegličke politike”, piše časopis, ističući da je imigracijski val 2015. – 2016. uglavnom ekonomski motiviran za razliku od ovog.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr