Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak u Mostaru da će Hrvatska podupirati BiH i učiniti sve kako bi Hrvati u toj zemlji bili ravnopravni s Bošnjacima i Srbima.
Plenković je stigao u Mostar u misiju smirivanja bosanskohercegovačkih Hrvata zabrinutih zbog mogućih posljedica osuđujuće presude Haškog suda njihovim bivšim vojnim i političkim čelnicima.
“Hrvatska prije svega stoji uz BiH, stoji uz Hrvate u BiH. Učinit ćemo sve da Hrvati ovdje budu dugoročno ravnopravan narod i da se poštuje ta jednakopravnost između tri naroda ovdje”, rekao je Plenković novinarima.
On je zajedno s hrvatskim članom predsjedništva BiH Draganom Čovićem položio vijenac i zapalio svijeće pred spomen obilježjem hrvatskim braniteljima gdje su nedavno upaljene tisuće svijeća za osuđenu hrvatsku šestorku i za Slobodana Praljka koji je izvršio samoubojstvo u sudnici Haškog suda.
Plenković je istaknuo da je Hrvatska tijekom ove godine na domaćem i međunarodnom planu nastojala poduprijeti Hrvate u BiH “jačanjem suradnje dviju država i konstitutivnosti Hrvata u BiH”.
Posebno važnim ocijenio je izbore koji će se održati sljedeće godine u BiH u kontekstu potrebe izmjene izbornog zakona.
Hrvatski premijer je kratko razgovarao i s predstavnicima stradalničkih udruga i branitelja.
Predsjedavajući predsjedništva BiH Čović zahvalio je Plenkoviću na dolasku u Mostar i dodao da će tijekom dvodnevnog boravka s njim razgovarati “vezano za presudu i mnoga druga pitanja koja se tiču poziocije hrvatskog naroda u BiH”.
Dvojica dužnosnika će večeras imati radnu večeru, a u utorak će se sastati s vodstvom Hrvatskog narodnog sabora koji okuplja hrvatske političke stranke u BiH.
S Plenkovićem su u Mostar stigli potpredsjednik Hrvatskog sabora Milijan Brkić, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, Zdravka Bušić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova te državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.
Žalbeno vijeće Haškog suda u srijedu je potvrdilo prvostupanjske kazne šestorici bivših političkih i vojnih čelnika bosanskohercegovačkih Hrvata kao sudionika u udruženom zločinačkom pothvatu etničkog čišćenja muslimana, u kojem je sudjelovalo i tadašnje hrvatsko vodstvo na čelu s prvim predsjednikom Franjom Tuđmanom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa