G20: bez napretka po pitanju Ukrajine

Fah

Trilateralni razgovori u subotu između čelnika Rusije, Njemačke i Francuske o pronalaženju rješenja za sukob u Ukrajini nisu urodili napretkom po tom pitanju, odražavajući višegodišnji zastoj u mirovnim pregovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski predsjednik Vladimir Putin, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron su se, kako je priopćio Putinov glasnogovornik, tek složili da postoji zastoj u provedbi sporazuma o prekidu vatre iz 2015. i da to treba popraviti.
“Postignuto je razumijevanje između tri zemlje da bi se trebale provesti učinkovite mjere koje bi rezultirale stvarnim prekidom vatre na crti bojišnice i i omogućile povlačenje teškog naoružanja”, kazao je Dimitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja.

Prema Peskovu, sporazumi iz Minska se provode vrlo sporo i ozbiljno razočaranje se ne skriva.

“Složili smo se da se prekid vatre mora sveobuhvatno provesti”, kratko je kazao glasnogovornik njemačke vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Macron je komentirao da nema gotovo rješenje za krizu, ali da su tri zemlje imale “dobru raspravu” oko toga.

“Da imam rješenje u džepu već bih ga iskoristio i podijelio s mojim prijateljima. Znamo kako je složena situacija na terenu i stoga pregovaramo”, kazao je Macron u video poruci na Facebooku.

Napredak u provedbi Sporazuma iz Minska u istočnoj Ukrajini, kojeg su ispregovarali Pariz i Berlin, u zastoju je. Te dvije zemlje u protekle tri godine posreduju u pregovorima između Ukrajine i Rusije oko okončanja sukoba u kojima je do sada poginulo oko 10.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki državni tajnik Rex Tillerson bi u nedjelju trebao otputovati u Kijev na razgovore s ukrajinskim vodstvom i glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

Ukrajina ovaj vikend donosi zakon kako bi se bolje pozicionirala u pristupanju NATO-u, što bi moglo dodatno zategnuti odnose s Rusijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.